top of page

עיצוב העטיפה:

באמצעות עטיפת הספר נבקש ללכוד את עיני הקורא ולעורר את סקרנותו אשר לתוכן הספר. אמנם איש לא ירכוש ספר בשל עטיפתו בלבד, מרשימה ומהודרת ככל שתהיה, אך השפעתה על הקורא רבה ולעתים מכרעת. למעשה, העטיפה היא שער הכניסה הראשי של הקורא לספר. אמנם גם לתקציר המופיע בגב הספר ולשם הספר השפעה לא מבוטלת על הקורא, אך אין ספק כי לעטיפה חשיבות מכרעת. ככל שהעטיפה מסקרנת ומזמינה יותר, כך יתפתה הקורא לבחון את תוכן הספר עצמו, או לכל הפחות לעיין בתקציר המופיע בגב העטיפה.

 

לעתים, מאחר שזמנו של הקורא מוגבל בביקורו המזדמן בחנות הספרים, יהיה די בעטיפה מושכת ובתקציר טוב כדי שהספר יימכר. עיצוב עטיפה כושל עלול להרחיק את הקורא מספר טוב ואיכותי מבלי שיבחן אותו כלל. לשם אמינות על המעצב לשמור על זיקה הדוקה בין עיצוב העטיפה לתוכן הספר. אם זהו הכלי השיווקי הראשון במעלה הגורם לקורא לרכוש את הספר בחנות, חשוב שלא יתאכזב כשיתיישב לקרוא אותו בשלווה ובנחת על הכורסה הנוחה בביתו. עטיפה המציגה זוג אוהבים המתנשק בישיבה על גדת הנחל, אף שהיא עשויה להיות מדהימה על רקע השקיעה, מלוטשת כהלכה בפוטושופ ומעוטרת באפקטים מתקדמים, אינה יכולה לייצג נאמנה ספר מתח בלשי. באותה מידה, ספר מתח יעוצב אחרת מרומן נעורים. הזיקה בין תוכן הספר לעטיפתו חייבת להיות מלאה, אחרת עלולה להתעורר בקורא תחושת מרמה.

המעצב – גרפיקאי או אמן?

עיצוב העטיפה הוא מעשה אומנות הדורש כישרון וניסיון רב שרק מעטים ניחנים בו. לא כל גרפיקאי השולט בתוכנות גרפיקה ייעודיות יכול להוציא תחת ידו עטיפה ראויה ומוצלחת. דרושה היכרות עמוקה עם שוק הספרים והכרת הלך הרוח העכשווי בכל ז'אנר. מופקד על המלאכה מעצב גרפי שזו מומחיותו הבלעדית. יחד עם זאת, אם החלטתם להוציא את ספרכם בהוצאה עצמית ואין ברשותכם אמצעים לשכור את המעצב הטוב והמיומן ביותר בשוק, אין זה אומר שעטיפת ספרכם תהיה כושלת. המעצב מקבל לידיו למספר ימים מוגבל את ספרכם כדי לקרוא בו, או נכון יותר לעיין בו, ולהתאים את הרעיון העיצובי לתוכן הספר, אולם אתם המכירים את תוכן הספר טוב יותר מכל אחד אחר. אתם היחידים המכירים כל פרט בו, את הנסתר והגלוי. בעצם בידכם נמצא המפתח הרעיוני לעיצוב עטיפה שיקלע באופן הקרוב ביותר לתוכן הספר.

 

כל שעליכם לעשות הוא לפתח באמצעים ויזואליים בעזרת גרפיקאי מוכשר את הרעיון העומד בבסיסו של הספר. זה יכול להיות כל רעיון: הבזק זיכרון מאירוע משמעותי המתחולל בעלילת הספר, תווי פניה של אחת הדמויות המנקרת בראשכם, האווירה המלווה את הקריאה, מחשבה טורדנית, צליל מהדהד, מראה נוף, או כל דבר אחר המייצג את הספר. תוכלו להביע זאת באמצעות תמונה מסקרנת, איור או אובייקט כזה או אחר שיעובד בתוכנה גרפית וישקף היטב את הספר. בספרי השני, "מהפכה וצדק", שעסק בסיפור התאגדותם של עובדי פלאפון, עברתי על מאות תמונות שצולמו בהפגנות הסוערות בתקווה למצוא את האחת היחידה שתביע טוב מכולן את תשוקת העובדים ואת סערת רוחם במהלך המהפכה התעסוקתית שחוללו. חיפשתי המון זועם, שלטים מונפים, הפגנה סוערת, תמונה שתמחיש את המאמץ הרב. היו מאות תמונות שהביעו את אותו זעם ותסכול של העובדים, אף לא אחת הניחה את דעתי. לבסוף לכדה את עיניי תמונה אחת בלי המון זועם, בלי שלטים מונפים, כמעט בלי מפגינים, רק תוף אחד גדול מונף באוויר ואגרוף זועם מונף לעברו. תמונה אחת המספרת את הסיפור כולו. זה היה הבסיס לעטיפה מוצלחת, את השאר הפליא לעשות המעצב המוכשר.

 

ההכנות הדרושות לעיצוב העטיפה:

- הכנת לוגו להוצאה
- עיצוב לוגו עבור שדרת הספר (זהה ללוגו המקורי, אך יכול להופיע בלי כיתוב)
- עיצוב לוגו ההוצאה לתחתית עמוד השער (זהה ללוגו המקורי, אך אפשר להוסיף את שם ההוצאה)
- צילום תמונה או יצירת אובייקט גרפי לעיצוב העטיפה 

- גיבוש רעיון מרכזי לעיצוב העטיפה


גב העטיפה 

- כתיבת תקציר הספר
- כתיבת פסקה על אודות המחבר
- צילום תמונת המחבר לכריכה האחורית
- קביעת מחיר מומלץ לצרכן. יש לנקוב במחיר בגב העטיפה

- דאנאקוד (ראה סעיף הבא)

 

רכישת דאנאקוד

יש להזמין דאנאקוד מחברת ד.א.נ.א מערכות בע"מ, שמשרדיה ממוקמים ברחוב הירקון 23 בבני ברק. ההליך פשוט, זול וזריז. עליכם להתקשר לשירות הלקוחות של החברה ולבקש שישלחו לכתובת האי-מייל הפרטית שלכם טופס הזמנת דאנאקוד. מלאו את השדות המבוקשים: שם הספר, שם המחבר, נושא הספר ופרטים אישיים נוספים, ושלחו לפקס של החברה. תוך פחות מיממה יישלח אליכם קובץ מסוג bmp המכיל את הדאנאקוד של ספרכם. עלות ההזמנה 46 שקלים בלבד.

 

הערה: עקב חוק הספרים החדש חובה להוסיף את השנה ואת החודש שבו יצא הספר לאור.

 

כך נראה דאנאקוד:

 

הכנת עטיפה לספר באמצעות אינדיזיין - עשה זאת בעצמך:

כן, עם קצת יוזמה נוכל להכין ממש בעצמנו את קובץ עטיפת הספר!

מה אנחנו צריכים?

1. תוכנת אינדיזיין של אדובי

2. יוזמה והבנה בסיסית בהפעלת מחשב/תוכנת מחשב

3. סבלנות ותשומת לב בביצוע השלבים המפורטים להלן:

 

לרשותכם לינק לקובץ ההדרכה, כך שתוכלו להדפיס ולעבוד בנוחות מול התוכנה

לינק.jpg
bottom of page