top of page

דפוס

זהו, אחרי תהליך ארוך ומהנה שבמהלכו כתבתם, שכתבתם, ערכתם, עימדתם, הגהתם ועיצבתם את ספרכם, כעת אתם מוכנים לפנות לשלב המתקדם ביותר – הדפסת הספר. אם כמו רבים גם אתם נוהגים לתאר את תהליך הפקת הספר כלידה, הרי ששלב זה הוא הכניסה לחדר הלידה. הציפייה גדולה, ההתרגשות בשיאה, בעוד זמן קצר יהיה בידכם העותק הראשון האמתי של ספרכם.

 

כיצד לבחור בית דפוס?

בית דפוס טוב ייבחן על-פי השירותים המתקדמים שהוא מציע ללקוחותיו, הציוד החדשני והמתקדם העומד ברשותו, איכות העבודה, עמידה בלוח הזמנים של הלקוח, ויותר מכל – רשימת לקוחותיו. אם נמצאות ברשימה הוצאות לאור גדולות, סביר להניח כי מדובר בבית דפוס היודע את מלאכתו. כדי להגיע לבית דפוס העונה על הקריטריונים הללו, עליכם לערוך סקר שוק מקיף. לצורך כך הכינו רשימת בתי דפוס העוסקים בהדפסת ספרי קריאה בפורמט של ספרכם, קבלו המלצות מאנשי מקצוע, היכנסו לאתרי האינטרנט שלהם ולימדו עליהם, בחנו אילו ספרים הם הדפיסו ואילו הוצאות ספרים עובדות עמם. כל אלה ילמדו אתכם על איכות בתי הדפוס. מובן ששיקול חשוב נוסף בהחלטתכם הוא העלות הכספית של ההדפסה. לכן, דרשו לקבל הצעת מחיר מכל בית דפוס.

 

כעת, כשכל הנתונים והמידע מצויים בידכם, ולאחר שלמדתם מעט את השוק, אתם נדרשים להחליט. מובן ששילוב של בית דפוס איכותי והצעת מחיר זולה הוא השילוב המנצח. לרוב תצטרכו להתפשר על איכות בית הדפוס או על חריגה לא צפויה מתקציבכם. לעתים, על אף המידע הרב שתאספו וסקר השוק המקיף שתערכו, תקבלו בסופו של דבר את ההחלטה על-פי תחושת בטן או רושם טוב שהותיר עליכם אחד מבעלי בתי הדפוס שאתו נפגשתם. גם זו דרך טובה להחליט. אחרי הכול, אמון הדדי וכימיה טובה בין לקוח לבעל מקצוע עדיפה על כל התחייבות על הנייר, תרתי משמע.

הכנה לדפוס

ברוכים הבאים לבית הדפוס. רבים מאתנו מדמיינים בתי דפוס רועשים, עמוסים במסועים ובגלילי נייר ענקיים הנודפים ריחות דיו וצבע עזים. המכונות המודרניות והטכנולוגיה החדישה שינו את תעשיית הדפוס. אמנם ריח הדיו החריף נשאר באוויר, אך המכונות קטנות יותר, רועשות פחות ויעילות מבעבר.

 

לבית הדפוס עליכם להגיע כשברשותכם שני קובצי pdf:

1. קובץ pdf של ספרכם הערוך והמוגמר, המכיל את עמודי הפרונט מטר, גוף הספר והעמודים האחרונים.

2. קובץ pdf של עטיפת הספר. זהו גריד פרוש המציג את הכריכה הקדמית המעוצבת, את שדרת הספר ואת גב הספר.

נוסף על שני הקבצים עליכם לגבש כמה החלטות חשובות טרם ההגעה אל בית הדפוס:

1. כמות העותקים שתרצו להדפיס

2. איכות הנייר/ משקל הנייר

3. שיטת ההדפסה: הזרקת דיו/ הדפסת אופסט

4. סוג העטיפה: רכה/ קשה/ רכה עם מכפלת

5. עובי השדרה: מחושב על פי הנוסחא הבאה: 

 

חישוב עובי השדרה

חישוב עובי השדרה בכריכה רכה:

עבור נייר 90 מיליגרם נחשב כך: עובי דף הינו 0.115 מ"מ כפול מספר הדפים (מס' העמודים חלקי 2)

עבור נייר 80 מיליגרם נחשב כך: עובי דף הינו 0.1 מ"מ כפול מספר הדפים (מס' העמודים חלקי 2).

נתון זה חייב להיות ידוע למעצבת העטיפה (עימוד). על פיו היא תכין את קובץ העטיפה לדפוס. כמו כן, עליכם לציין נתון זה לבית הדפוס במפרט אותו אתם מעבירים. 

עובי נייר נטול עץ:

80 גרם = 0.1 מ"מ

90 גרם = 0.11 מ"מ

110 גרם = 0.14 מ"מ

120 גרם = 0.15 מ"מ

140 גרם = 0.18 מ"מ

170 גרם = 0.22 מ"מ

250 גרם = 0.32 מ"מ

300 גרם = 0.38 מ"מ

  

עובי נייר כרומו מט:

80 גרם = 0.07 מ"מ

90 גרם = 0.08 מ"מ

115 גרם = 0.1 מ"מ

130 גרם = 0.11 מ"מ

170 גרם = 0.15 מ"מ

220 גרם = 0.19 מ"מ

250 גרם = 0.22 מ"מ

300 גרם = 0.26 מ"מ

350 גרם = 0.3 מ"מ

 

חישוב עובי השדרה בכריכה קשה:

למספר המחושב לעיל (לפי החישוב של כריכה רכה), נוסיף כ - 9 מ"מ מכל צד (להתייעץ עם בית הדפוס לגבי הערך המדויק), זאת בשל הקיפול הנדרש לעטיפת הקרטון

באמצעות קובץ ה-pdf של ספרכם בית הדפוס מייצר העתק שמש של הספר, כלומר הדמיה של ספרכם כפי שייראה לאחר שיודפס (ראה העתק שמש). אישורם של המעצב ושל המחבר לתקינותו של העתק השמש נותן את האור הירוק לתחילת הליך ההדפסה – ייצור לוחות המתכת להדפסה. תם חלקו של המחבר בהליך ההפקה, כעת זהו הזמן של המכונות לעבוד.

 

בקשה לקבלת הצעת מחיר מבית הדפוס

כיצד ייראה המפרט שתעבירו לבית הדפוס לצורך קבלת הצעת מחיר או ביצוע ההדפסה?

להלן דוגמא בלבד:

להלן הפרטים:

כמות ספרים: 200
פורמט: 13.5 על 21
מספר עמודים: 354
נייר נטול עץ 90 גרם
עטיפה למינציה צבעוני מבריק
כריכה דקה דבק חם
טקסט בלבד ללא תמונות
עובי שדרה: 20.24

הערות
1. יש לעבוד לפי סימני החיתוך המצוינים בקובץ.
2. יש להקפיד על כך שתמונת השער תתחיל בקיפול במדויק.
3. העטיפה מתוכננת לפי מידה 20.24 (מחושב)

 

איכות הנייר

פרמטרים רבים מובאים בחשבון בבחירת סוג הנייר. עבור ספר פרוזה המכיל טקסט רץ בלא תמונות, נבחר נייר נטול עץ. זהו סוג הנייר שעליו מודפסים כמעט כל ספרי הפרוזה. בחירת סוג הנייר אינה בידכם, ותיחסך מכם ההתלבטות. ספר עיון מקצועי המכיל תמונות, יודפס על נייר מצופה, וספר המכיל טקסט, יודפס על נייר נטול עץ. תפקידכם מתחיל בבחירת משקל הדף, המתבטא בעובי הדף, ומבחינתכם זהו הפרמטר המשמעותי – הן אשר לתחושת הקורא בעת הדפדוף, הן אשר לעובי הספר.

 

יש שני משקלים נפוצים, 0.9 גרם ו-0.8 גרם, אך בספרים רבים אפשר למצוא משקלים גדולים יותר אשר מעניקים לספר נפח רב יותר. הנטייה של מחברים רבים היא להוציא תחת ידם ספר עב כרס אשר עוביו ומשקלו יעניקו לו ממד מכובד. עבורם מראהו של ספר עבה ומרשים יבטא את המאמץ הרב שהושקע בכתיבתו ואת היותם סופרים פוריים ומלאי רעיונות. זוהי כמובן טעות וגישה משוללת יסוד. הגודל לא קובע, סליחה על הקלישאה. יש ספרים רבים, מכובדים, עטורי פרסים, שעוביים אינו מרשים כלל וכלל, ואף על פי כן הם גרפו הצלחה מרשימה ופרסים ספרותיים יוקרתיים. ספרו של ג'ון סטיינבק, "על עכברים ואנשים", משתרע על פני 130 עמודים בלבד ומאכלס ספרון צנוע ודק, זה כמובן לא הפריע למחברו לזכות בפרס נובל לספרות, ולא הפריע לטובי המבקרים הספרותיים להכתיר את הספר כאחת ההצלחות הספרותיות המרשימות בספרות האמריקנית. יחד עם זאת, אכן נעשה שימוש באיכות הנייר כדי "לשחק" עם עוביו של הספר, אך לא בשל שיקולים אחרים. לרוב ישתמשו בכך בספר המכיל מספר עמודים מועט, אשר יש לנפחו מעט. ככל שמשקל הדף נמוך יותר (0.8 גרם), כלומר דף דק יותר, כך חוויית הקורא נעימה יותר, ואיכות הכריכה טובה יותר, ולהיפך. מובן כי מחירו של הנייר הדק והקל גבוה בהתאם. הבחירה המומלצת היא נייר במשקל 0.8 גרם עד 0.9 גרם לכל היותר.

 

מספר העותקים:

החלטה זו תלויה בכמה משתנים. ראשית, נחליט מהי מטרת ההדפסה. אם הכוונה בשלב הראשון היא לעניין את רשתות הספרים בספרכם באמצעות מפיץ מורשה, הרי שהדפסת כמה עותקים בודדים תספיק. אם הכוונה היא לחלק את הספר בקרב חוג חברכם ובני משפחתכם כמזכרת נוסטלגית, הרי שכמות מוגבלת של עשרות ספרים תענה בהחלט על הדרישה. סביר להניח שאף אחד מקוראי המאמר לא נמנה עם אלה שזו כוונתם. אנשי ספר כמוכם מכוונים גבוה יותר – לחנויות ולרשתות הספרים. אם המפיץ יקבל אור ירוק מרשתות הספרים למכור את ספרכם בחנויות הרשתות, תצטרכו להיערך להדפסת מספר גדול של עותקים. מהדורה בת אלף ספרים היא המינימלית. אך קודם שתרוצו להדפיס, תצטרכו לוודא שרשתות הספרים אכן מעוניינות בספרכם, אחרת אתם עלולים להישאר "תקועים" עם מלאי מרשים של מאות ספרים שאין להם דורש ולא מקום אחסון ראוי. פתרון אחסון עבור מלאי כזה הוא בהחלט סיבה לכאב ראש גדול.

 

אחסנת אלף עותקים דורשת שטח לא מבוטל. מדובר במשקל כבד שרק מלגזה יכולה לשאתו. במרוצת הזמן הם יצברו בלאי. חרקים ומכרסמים עלולים לפתח אליהם תיאבון. גם אם תחלקו בנדיבות ובחינם עותקים לקרובים ולבני המשפחה, וגם אם תצליחו למכור עצמאית את חלקם בדוכני מכירה למיניהם, עדיין יישארו ברשותכם מאות ספרים. עוגמת הנפש למראה משטח הספרים בביתכם תהיה רבה. כדי להימנע מתרחיש כזה עליכם לברר תחילה באמצעות מפיץ מורשה אם אכן בכוונת הרשתות לקבל למכירה בחנויותיהן מספר כזה של ספרים. לכן, בשלב ראשון הדפיסו עותקים בודדים בדפוס דיגיטלי, שישה ספרים הם די והותר. שני ספרים יועברו למפיץ, שני ספרים תוכלו לשלוח לרישום בספרייה הלאומית, עותק אחד ישמש לקריאה ולבדיקות, ואת העותק הנוסף תעבירו בין חברים או אנשי מקצוע לקבלת משוב.

 

הדפסת שישה ספרים תענה בהחלט על הצורך הראשוני. העלות זניחה. הדפסה דיגיטלית של שישה ספרים עולה עד מאתיים שקלים. בשלב זה המפיץ יעביר את הספר לרשתות הספרים, ואלו יקבלו את מספר הספרים שיסכימו למכור, אם בכלל. על-פי החלטה זו, תדעו מהו מספר הספרים שכדאי להדפיס. אם הוא אינו עולה על 700 עותקים, תוכלו להדפיס אותם באותו בית דפוס דיגיטלי. אם המספר גדול מאלף, הרי שתצטרכו לנדוד לבית דפוס אחר המתמחה בהדפסת אופסט. חשוב שנזכור כי גם משהוחלט כי ספרכם יימכר ברשתות, תצטרכו להפעיל שיקול דעת בהחלטה על היקף ההדפסה. אין צורך להדפיס 1,500 עותקים כאשר צפי המכירות עומד על עשרה אחוזים מהכמות המופרזת. עליכם לנווט בסקלה בין הדפסה מצומצמת, שבה עלול להיווצר מצב של אי-עמידה בביקוש הקוראים (נדיר), לבין הדפסה עודפת, שבה יישאר בידיכם מלאי גדול של ספרים שהוחזרו מהחנויות או כלל לא הגיעו אליהן.

 

לפיכך, עליכם להקפיד לפעול בסדר הנכון: ראשית להדפיס שישה עד שניים-עשר ספרים לטובת שלב ההפצה, ורק לאחר מכן להדפיס את המספר הנדרש בהתאם להזמנה מרשתות הספרים.

 

הערה: אמנם מיקמתי את שלב ההדפסה לפני שלב ההפצה בסדר שלבי הפקת הספר, אך בפועל שניהם חייבים להתקיים בכפיפה אחת. ראשית, עליכם לשכור את שירותיו של מפיץ ספרים מורשה ולברר באמצעותו מהו מספר העותקים שהרשתות מעוניינות לקבל. בהתאם לכך תדעו כמה ספרים להדפיס. המפיץ הוא בעל הניסיון והידע הדרושים לסייע לכם בחישוב שקול ונבון של מספר העותקים להדפסה. ייתכן שהוא ימליץ לכם להדפיס כמות ראשונית קטנה בת 200 ספרים כמנה ראשונה, לבדוק את הדופק בחנויות, ורק לאחר מכן ימליץ על הדפסה נרחבת יותר בהתאם למכירות. לצד זאת, הוא עשוי להמליץ על הדפסה ראשונית גדולה בהיקפה בת מהדורה שלמה (יותר מ-1,000 ספרים) כדי לעורר עניין רב בספר, ובלבד שישתכנע שטמון בו פוטנציאל מכירות גבוה. אפשרות זו היא מנת חלקם של סופרים ידועים. מחסור של הספר בחנויות כאשר הדרישה לרכוש אותו גבוהה, הוא תקלה לא רצויה, אולם עודף ספרים שאין להם קונה, עלול להותיר את הסופר כשברשותו מלאי מבוזבז והחזרות רבות. את כל התקלות הללו ידע רק המפיץ למנוע הן בראשית הדרך טרם ההדפסה הן בהמשך בסבב הדפסות נוסף או במהדורה נוספת. התייעצו עם כמה מפיצים בטרם הפנייה לבית הדפוס כדי לקבל תמונה ברורה ובהירה יותר על היקף ההדפסה הנדרש.

 

שקט, מדפיסים

כמו בלידה, הציפייה הארוכה וההכנות הרבות לקראת המאורע הסתיימו. ההכנות נמשכו כמה ימים, אבל ההדפסה עצמה מהירה ביותר. מכונות דפוס משוכללות ומתקדמות מסוגלות להדפיס כ-1,000 עותקים תוך פחות מחצי שעה. בשלב זה אין לאיש אפשרות לתקן דבר. המכונות החלו לעבוד, המסועים מריצים את גלילי הנייר הלבנים, וההדפסה נמצאת בעיצומה. אם תבקשו יפה, תורשו לצפות מהצד ברגע המכונן מתרחש ממש לנגד עיניכם.

מצורף קישור לסרטון שצילמתי כשעמדתי נרגש לצד מכונת הדפוס בהדפסת ספרי השני 'מהפכה וצדק'.

כריכה

יש בתי דפוס המציעים גם שירותי כריכה. באחרים יועברו הגיליונות המודפסים לכריכייה, שם תושלם המלאכה. 

כריכת הספר משולה להופעתו החיצונית של האדם. היא סגנון לבושו המותאם לאישיותו הייחודית. כשם שחליפה מהודרת וייצוגית הולמת איש עסקים רציני וחשוב, ואימונית קלילה ומשוחררת תתאים לספורטאי, כך סוג הכריכה לספר נדרש להתאים לז'אנר ולאופי הספר. ספרי מתנה או ספרי בישול ועיון, למשל, ייכרכו לרוב בכריכה קשה שתעניק להם עמידות ויוקרה. לעומת זאת, ספרי פרוזה, רומנים או ספרי שירה, ייכרכו לרוב בכריכה רכה. במקרים רבים כדי להעניק לכריכה הרכה יוקרה אפשר להוסיף מכפלת. זהו קיפול יוקרתי המגדיל את נפחו של הספר ומעשיר את מראהו. חשוב לדעת כי עלותן של הכריכה הקשה ושל המכפלת בעטיפה קלה גבוהות יותר.

יש, אם כן, שלושה סוגי כריכה:

1. כריכה רכה

2. כריכה רכה עם מכפלת

3. כריכה קשה 

 

הובלה

מאות העותקים של ספרכם המודפס יונחו על משטח עץ בחבילות מנוילנות שבכל אחת עשרים ספרים. כדי לשמור על הספרים מפני פגיעות בעת ההובלה, גשם, לחות או חרקים העלולים לכרסם בהם, נאטם כל משטח בניילון מלופף, ומועמס למשאית ההובלה. מחבר בהוצאה עצמית נדרש להכין מבעוד מועד מקום בטוח ונקי לאחסון הספרים עד להפצתם לחנויות. 

לינק.jpg
bottom of page