top of page

מחסום כתיבה - מדוע הוא מופיע וכיצד מתגברים

אם אתם יושבים כבר יותר משעה מול המסך ובוהים בו, מחפשים קצה חוט לכתיבה, כותבים ומוחקים שוב ושוב את אותה שורה, קופצים למקרר ושוב חוזרים ובוהים במסך הבוהק, נשמו עמוק והרפו – נקלעתם למחסום כתיבה. הוא קפץ לביקור, ועושה רושם שאין בכוונתו לעזוב בקרוב. בשלב זה הניחו רגע למחשבות וכבו את המחשב. זו לא תהיה הפעם האחרונה שהאורח הבלתי רצוי יגיח לביקור. התנחמו בכך שהוא נחלתם של הסופרים הטובים ביותר.

 

מחסום כתיבה הוא מונח המתאר מצב שבו הסופר מבקש להתקדם ולפתח את יצירתו, אך לוקה בחוסר יכולת מוחלט להפיק או להביע בכתב רעיון ספרותי כלשהו. עדות נפוצה בעבר למחסום כתיבה הייתה סל הניירות העולה על גדותיו תחת שולחן הכתיבה. כיום תתבטא התופעה בעיקר בביקורים תכופים במקרר המנחם ובחריקות צורמות מהכיסא שעליו נע הסופר זמן ממושך בתסכול ובחוסר אונים מול המסך הריק.

 

יש סיבות רבות לתופעה המתסכלת. יש כמובן סיבות אובייקטיביות. אם אתם נתונים ללחץ נפשי, עייפים או טרודים מאוד מהתרחשות כלשהי שחוויתם במהלך היום או מבעיה אישית כלשהי שמסיטה את תשומת לבכם מהכתיבה, סביר להניח שתתקשו להפיק מעצמכם רעיונות יצירתיים או לכתוב משהו חדש. במקרים אלו עדיף שתניחו למחשב ותדחו את העבודה על ספרכם למועד מאוחר יותר, שבו תחושו כשירים ורעננים יותר. מחסום כתיבה אינו מתייחס לגורמים הללו. לעתים, אף שערנותכם גבוהה, ריכוזכם וכשירותכם הנפשית והפיזית מיטביים, בכל זאת אתם עלולים להיתקף בחוסר יכולת מוחלט ליצור או להביע בכתב רעיון כלשהו – יצירתיותכם חסומה.   

 

סיבה מרכזית לכך עלולה להיות החשיבות המופרזת שאתם נוטים לייחס לניסוח רעיון ראשוני שאתם מבקשים להעלות על הכתב. רעיון אפשר לבטא ולנסח באין-ספור דרכים. רתיעתכם מפני ניסוח פשטני מדי שיעמיד בספק את כישרונכם הספרותי, הוא המשתק אתכם. מחסום כתיבה יופיע בכל פעם שהוא יזהה את החשש הזה אוחז בכם. אם תתעקשו לכתוב ולמחוק את אותה שורה פעם אחר פעם בניסיונות סרק להיטיב עם הטקסט, אם תתעקשו להביע רעיון פשוט במילים גבוהות או באופן מתוחכם שלא לצורך, אם תהיו שיפוטיים וביקורתיים מדי כלפי כתיבתכם, הרי שמחסום הכתיבה יופיע במלוא עוזו. לפרפקציוניסטים שבכם יהיה הדבר קשה שבעתיים, אתם נמצאים בקבוצת סיכון ללקות במחסום כתיבה.

 

תשכילו להתגבר על מחסום הכתיבה מסיבה זו רק אם תפנימו שאין בסיס לחששכם. הרי בשלב זה איש אינו אמור לקרוא את הטקסט שכתבתם. יחלוף עוד זמן רב עד שתמסרו אותו לקריאה לאדם הקרוב לכם ביותר, וצפויה לכם עוד מלאכה מרובה עד שתדפיסו ותכרכו את כתב היד הערוך ותשלחו אותו להוצאות הספרים. עד אז הטקסט שלכם ישנה את פניו עוד פעמים רבות, תשכתבו אותו פעם אחר פעם, תערכו אותו ותעבדו עליו עד שכמעט לא יישאר זכר לטקסט המקורי שכתבתם. זה טבעי לחלוטין. גם הסופרים הטובים ביותר אינם מוציאים לאור טקסט שכתבו במפגשם הראשון עם המקלדת.

 

לכן גם אם כתיבתכם בשלב זה עדיין בוסרית או מנוסחת באופן שאינו מניח את דעתכם, זכרו שזו רק טיוטה ראשונה שתופיע במחשבכם האישי בלבד. איש עדיין לא יראה אותה. תוכלו לחזור ולנסח אותה מאוחר יותר בצורה מוצלחת יותר. אל תהססו, אל תחששו, גרשו את המחשבות הביקורתיות, היפטרו מהמשקולות המכבידות עליכם, היו בטוחים בכושר הניסוח שלכם, אל תבררו מילים ומחשבות, כתבו מהלב, מהזיכרון הרחוק שמכתיב לכם סיפור, מדמיונכם הפורה, בכתיבה חופשית ומשוחררת. היו אתם עצמכם, לא חיקוי של הסופר הנערץ עליכם. פשוט כתבו. קפצו למים, גם אם הם יהיו קרים בהתחלה, סביר שגופכם יתרגל, ואתם אף עשויים ליהנות מהחוויה. 

 

סיבה נוספת שעלולה להזמין מחסום כתיבה היא היעדר רעיון. עוד לפני שתרוצו למחשב, רצוי שתחשבו על הדברים שברצונכם לכתוב, על דמות שתרצו לעצב, על סצנה שתבקשו לפתח או על התפתחות כזו או אחרת בעלילה. הקדימו לכתיבה תהליך חשיבה קצר והצטיידו ברעיון מבעוד מועד, לפני שתתיישבו לכתוב אותו. אינכם חייבים לקבוע עתים לחשיבה מקדימה זו. בכל רגע פנוי במהלך היום תוכלו לנסח בקווים כלליים את החומר שתבקשו לכתוב מאוחר יותר. זה עלול לתפוס אתכם במהלך נסיעה, במהלך המתנה במקום כלשהו, בכל שעה ובכל מקום. אתם יכולים להצטייד בפנקס רשומות קטן כדי לרשום את רעיונותיכם כך שתגיעו מוכנים למלאכת הכתיבה.

 

אם אתם כותבים צעירים בתחילת דרככם, וזו התנסותכם הראשונה בכתיבה, אמליץ לכם לדלות רעיון מקורי לכתיבה מתוך חוויה אישית שחוויתם בחייכם. זה עשוי לחסוך מכם כמה מחסומי כתיבה וגם להפוך את חוויית הכתיבה לתהליך משמעותי ועמוק עבורכם. אם אתם קנאים לפרטיותכם ומעדיפים להשאיר את חייכם הפרטיים מחוץ לטקסט החשוף, תוכלו תמיד לאלתר רעיון לעלילה בדיונית. מרבית הסופרים, גם הטובים ביותר, כתבו בעיקר בדיות והמצאות מבלי שחשפו חוויה אישית אחת מחייהם הפרטיים.

 

כיצד מתגברים על מחסום כתיבה?

ראשית, התמקדו במניעה. אל תגיעו למלאכת הכתיבה עייפים, חסרי ריכוז וטרודים. אל תעבדו בסביבת עבודה זרה העלולה להסיח את דעתכם ולהוציא אתכם מריכוז, אל תתיישבו מול המחשב לפני שהצטיידתם ברעיון כללי לכתיבה, ואל תתעקשו לנסח כל משפט במילים גבוהות וראויות שיובילו אתכם לפרס נובל לספרות. היו צנועים וכנים בכתיבתכם. 

 

אם נקלעתם בכל זאת למחסום הכתיבה, אף על פי שהקפדתם על כל אלה, עליכם להתגבר עליו במהירות, אחרת הוא עלול לערער את ביטחונכם העצמי, ובמקרים קיצוניים ומתמשכים אף לייאש אתכם ולגרום לכך שתניחו את העיסוק בכתיבה מאחור ספוגי רגשות נחיתות.  

 

כיצד מתגברים על מחסום כתיבה? אשתדל להיות פרקטי בעצתי. אם מחסום הכתיבה קפץ לביקור, הילחמו בו, צאו מאדישותכם. הוא לא יסתלק, עד שלא תילחמו בו ותסלקו אותו. כמו בכל אומנות לחימה, גם כאן יש תנוחת מוצא שתצטרכו להתרגל אליה. שבו בישיבה מתוחה מול המחשב, הושיטו ידיים אל המקלדת והניחו את כריות האצבעות בליטוף על לוח המקשים מבלי להסיר אותן. אל תרפו מהמקלדת. חושו את האויב. אל תלכו לשום מקום. קפיצה למקרר לא תניס את המחסום, הוא יחכה לכם כתף אל כתף יחד עם שומר המסך.

 

כעת התרכזו. ליכדו קצה חוט של רעיון. העלו אותו בדמיונכם כמו סרט רץ. הפריחו עננת דמיון מעל ראשכם. ואז תרגמו את המחשבות לטקסט, הקלידו אותן בכתיבה משוחררת, לא מבוקרת, ממש כפי שעולה בראשכם. אל תקפידו בשלב זה יתר על המידה על הניסוח גם אם אתם מתקשים להתאפק, הפיתוי רב, הנטייה היא לתקן כאן ומיד, אך המשיכו הלאה בכתיבה חופשית. השאירו את מלאכת הניסוח והשכתוב למועד מאוחר יותר, לעוד דקות ספורות או ליום אחר. ככל שתתנסו יותר בכתיבה, כך כתיבתכם המשוחררת תהיה קרובה יותר לקול הספרותי שתרכשו במהלך השנים.

 

כעת עומד לרשותכם הטקסט החופשי שכתבתם כחומר גלם טרי. חזרו אליו באופן מסור יותר, שכתבו, הדקו, לטשו אותו מעט ונסחו אותו מחדש כראות עיניכם. ייתכן שתחושו צורך להשמיט או להוסיף משפט שלא עלה בראשכם בכתיבה ראשונה, ייתכן שכעת יצוצו רעיונות נוספים או נקודת מבט נוספת שלא הייתם ערים לה בכתיבה ראשונה. ייתכן שיתגלו לעיניכם כעת פערי מידע שהותרתם מאחור, השלימו אותם, כתבו, הוסיפו ככל העולה על דעתכם עד שתופתעו לגלות שאתם נמצאים בעיצומה של כתיבה קדחתנית, ומחסום הכתיבה שרוע על הזירה מוכה ומובס.

 

פרץ הכתיבה לאחר מחסום הכתיבה עשוי להיות חסר מעצורים, הסכר נפרץ, הטקסט ישטוף את קובץ הוורד כמעיין נובע. הרעיון שקודם לכן סירב לצאת, מחליק החוצה בלידה טבעית, תחושו שרק העייפות יכולה למנוע בעדכם להשלים את כתיבת הרומן כולו בנשימה אחת.  ביטחונכם העצמי ישוב אליכם, כתיבתכם תהיה משוחררת וקולחת, ודעתכם תנוח אשר לכושר הניסוח הספרותי שלכם. אלה רגעיו המנחמים ביותר של הסופר בעבודת הכתיבה המתישה.

 

דרך נוספת להתמודד עם מחסום כתיבה היא להקפיד על קבלת טיפול מונע. אין צורך להגיע עם מרשם לחנויות הספרים, אך קריאה מרובה תסייע לכם בלי ספק להתגבר על מחסומי כתיבה ואף למנוע אותם. אתם כמובן לא תפרו זכויות יוצרים ותעתיקו רעיונות מקולגות למקצוע, אך ודאי תשאבו רעיונות מקוריים, תפרו את עצמכם ותעשירו את הדמיון. קראו הרבה בכל זמן פנוי, זהו מקור החמצן של חייכם ככותבים, או אם תרצו, תרופת הסבתא המקובלת ביותר בעולם הרפואה למחסום כתיבה. בהצלחה.

 

הערה לסיום

מחסום כתיבה אינו תירוץ להיעדר כישרון. אם אתם מתקשים לפתח רעיונות באופן תדיר, בוהים רוב הזמן במסך הריק, מתקשים להתנסח, דוחים שוב ושוב את מלאכת הכתיבה, נראה שכתיבה ספרותית אינה הצד החזק שלכם. אל תתלו את כישלונכם הספרותי ברצף מחסומי הכתיבה הפוקד אתכם, ראו בהם אינדיקציה משכנעת שתסייע בידכם לשקול שוב את המשך דרככם בכתיבה. אינכם מעוניינים לגזול מחייכם חודשים ארוכים של ישיבה מתסכלת מול המחשב. אמנם אתם כותבים פוסטים נהדרים, וכשצריך להגיב בטוקבק שנון ובועט תדעו, לעשות זאת טוב מכולם, אך כתיבה ספרותית דורשת הרבה יותר. אם אתם בעלי מודעות עצמית גבוהה, תוכלו לשפוט בעצמכם לאן מועדות פניכם כבר אחרי כמה "מחסומי כתיבה". אל תיאחזו בקרנות המזבח. זו לא תהיה החמצת חייכם. לא כל אדם נולד להיות סופר, כפי שלא כל אדם המפליא בשירת קריוקי, נולד להיות זמר. גם כקוראים תוכלו ליהנות מחוויה ספרותית עשירה ומספקת. זכרו, האנשים המתוסכלים ביותר, הם אלה המתעקשים לחפש את ההצלחה היכן שאין להם כל סיכוי לכך. אלה אינם דברים קלים לקריאה עבור אחדים מכם, אך במבחן הזמן הם עלולים להתברר כאלה שסייעו לכם לצעוד לקראת יעודכם בחיים, שם ההצלחה מחכה לכם.

לינק.jpg
bottom of page