top of page

המדריך לכתיבה והוצאה לאור

מדריכים רבים העוסקים בכתיבה והוצאה לאור פורסמו בשנים האחרונות, כולם סייעו לסופרים רבים להביא את יצירותיהם למדפי הספרים, תרמו לתרבות הכתיבה, והאירו בזרקור את הנושא המרתק, כל מדריך מנקודת מבטו. יש מדריכים המציגים את הנושא בצורה דידקטית הקרובה ביותר לתכנים הנלמדים באקדמיה כמקור ידע עמוק ורחב יריעה. יש מדריכים המשמשים כמאמן אישי להגברת המוטיבציה ולעידוד הכתיבה. יש מדריכים המעמידים את הסופר המנוסה כמקור השראה על שלל תובנותיו, עצותיו החכמות ואנקדוטות מרתקות פרי ניסיונו. ויש כמובן אוטוביוגרפיות מרתקות של סופרים ידועים המשמשות כמדריכי כתיבה מעולים. מכל ספר הדרכה ניתן להשכיל ולהרחיב אופקים גם אם אינכם מתכוונים לכתוב את רומן חייכם.

 

הצורך במדריכים מעודכנים הוא כורח המציאות. הכתיבה הספרותית ותחום ההוצאה לאור נמצאים בהתפתחות מתמדת, שוק הספרים עובר שינויים תכופים, עולם הדפוס משנה את פניו ללא היכר. כל אלה מחייבים התחדשות מתמדת גם במדריכי הכתיבה. מושגים שגורים כיום כמו ספרים דיגיטליים, הוצאה עצמית ודפוס דיגיטלי, זכו לתשומת לב שולית בלבד, אם בכלל, במדריכים שהתפרסמו רק לפני שנים ספורות. אלה הפכו כיום לחלק בלתי נפרד מהנוף הספרותי.

 

במדריך זה בחרתי להציג את נושא הכתיבה וההוצאה לאור באופן החדשני והפרקטי ביותר האפשרי, בבחינת מדריך מעשי למשתמש, או אם תרצו, סדנת כתיבה אישית וממוקדת המאפשרת לכם לצעוד יחד אתו יד ביד בדרך הארוכה מתחילת תהליך הכתיבה ותהליך ההוצאה לאור ועד למכירתו בחנויות. כאן תרכשו את כל הידע הרחב בנושא כתיבה והוצאה לאור. מי שמבקש להרחיב ולהעמיק עוד את ידיעותיו הספרותיות, מוזמן למסלול האקדמי במסגרת החוגים השונים לספרות, הנגישים לכולם ומציעים בשנים האחרונות תכנים בנושאי כתיבה והוצאה לאור ואף סדנאות כתיבה.  

 

המדריך מלווה בדוגמאות מעשיות מתוך הרומן "גלגולו של ציור הנבואה", שאותו כתבתי בד בבד עם כתיבת המדריך. לצורך ההמחשה של תהליכים ומושגים מעולם הכתיבה אני מציג קטעים נרחבים מהספר. אלה יסיעו לכם להבין הלכה למעשה את ההדרכות התיאורטיות. זו הדרך המהימנה ביותר שמצאתי להעביר בצורה מוחשית את תהליך הכתיבה. שימוש בדוגמאות ובציטוטים מתוך עדויותיהם של סופרים ידועים הם דבר ראוי, ואף אני השתמשתי בהם מפעם לפעם, אך אלו לעולם לא ייטיבו לתאר את תחושותיו העמוקות של הסופר, את דפוסי עבודתו, את טכניקות הכתיבה המקוריות שאימץ, את נימוקיו לבחירותיו הספרותיות ואת תובנותיו השונות המתגבשות בתהליך הכתיבה מתוך רומן שהוא עצמו כתב בתשוקה ובזיעה רבה. כל אלה מוצגים בפניכם באתר הדרכה מפורט זה ויסייעו בידכם להוציא לאור את ספרכם.

 

בנוסף, המדריך מציג התייחסויות אקטואליות למצבו של שוק הספרים על היבטיו השונים, ספרותיים, מסחריים ורגולטוריים, המאפשרים לכם להכיר את מרחב המחייה הספרותי החדש לכם ולהסתגל אליו. להיבט זה משמעות רבה. הסופרים פועלים כיום בסביבת עבודה מורכבת. אמנם בתחילת התהליך הם בודדים לחלוטין, אך בהמשך הם יפגשו בעלי מקצוע רבים בשוק ציני ורב תהפוכות. מי שרוצה לשרוד במים העמוקים של האוקיאנוס, חייב להכיר כל שונית וכל דג טורף במרחב הימי שלו, והדבר אינו שונה בשוק הספרים.

 

בהצלחה חברים,

קריאה מהנה

לינק.jpg
bottom of page