top of page

הפקת ספר דיגיטלי

המרת קובץ הטקסט של ספרכם לקובץ דיגיטלי תאפשר לכם להעלותו למכירה באתרי הספרים הדיגיטליים המצויים ברשת האינטרנט. אפיק מכירה זה בעל יתרונות רבים. אמנם עלות ההפקה של הקובץ הסופי של ספר דיגיטלי אינה שונה מעלות הפקת קובץ סופי של ספר מודפס (עריכה, הגהה, עימוד ועיצוב עטיפה נדרשים בכל מקרה), אך עלות הפצתו של ספר דיגיטלי זולה לאין שיעור מעלות הדפסה והפצה של ספר כרוך הנמכר בחנויות. הדפסת אופסט של מהדורה בת אלף עותקים עלולה להגיע בבית הדפוס לעשרת אלפים שקלים, והפצתם אף היא יקרה, בעוד שהפצת הספר בגרסתו הדיגיטלית היא ללא תשלום במרבית האתרים וללא הגבלת מספר עותקים. גם עבור הצרכן יתרונות הספר הדיגיטלי רבים. מחירו זול משמעותית מספר מודפס, הוא זמין לקריאה באמצעות מכשיר הטלפון הנייד, האייפד והמחשב הנישא, ובעל פונקציות אינטראקטיביות ידידותיות לקורא שאינן ניתנות למימוש בספר מודפס. לכאורה, טמונים בו כל היתרונות שאמורים להזניק את שוק הספרים הדיגיטליים לשגשוג ולפריצת הדרך המיוחלת. ובכל זאת, הנס עדיין לא מתרחש.

 

אף שהמצב מעבר לים מעודד יותר, שם השימוש בספרים דיגיטליים נפוץ יותר, הרי ששוק הספרים הדיגיטליים בארץ נמצא עדיין בחיתוליו. כדאיותו הכלכלית טרם התבררה, היקפי המכירות אינם מרשימים, הורדת אפליקציות כמו "עברית" ו"קינדל", המיועדות לקריאת ספרים דיגיטליים, עדיין מדשדשת, הקוראים הישראלים עדיין לא התנפלו על הספרים הדיגיטליים, וחנויות הספרים המסורתיות לא נזנחו כפי שעלה החשש. כל נבואות הזעם שריחפו מעל עולם הדפוס וחנויות הספרים, התבררו כנבואות סרק הרחוקות מלהתממש. אפשר לספור כיום על יד אחת את כמות האתרים למכירת ספרים דיגיטליים העומדים לרשות הסופרים והקוראים בארץ.

 

יחד עם זאת, שוק זה מתפתח בקצב הולך וגדל, וחנויות וירטואליות קמות בזו אחר זו. עתידו מבטיח, ונדמה שזו רק שאלה של זמן עד שהרגלי הקריאה יקבלו תפנית. בשנים האחרונות רבים ממוסדות החינוך זנחו את ספרי הלימוד לטובת הספרים הדיגיטליים. דור שלם של בני נוער מגיע לבית הספר מצויד בלפטופ. זוהי מגמה מתפשטת, שבלא ספק תשפיע על הרגלי הקריאה של כולנו.

 

החנות הנחשקת ביותר ברשת היא כמובן אמזון האמריקנית. היא פונה לקהל יעד עולמי, ותפוצת הספר דרכה עצומת ממדים. סופר ישראלי שיבקש להעלות את ספרו באתר זה, יהיה חייב תחילה לתרגמו לשפה זרה, רצוי לאנגלית. עבודת תרגום של ספר פרוזה ממוצע עשויה להסתכם באלפי שקלים, וגם אז על הסופר לשאול את עצמו אם תוכן הספר והרקע מתאימים לקהל בין-לאומי, או שעדיף לו להתמקד בצנעה בשוק הישראלי, המקומי. כיום קיימים חמישה אתרים למכירת ספרים דיגיטליים בעברית. אופן העלאת הקובץ הדיגיטלי למכירה באתרים אלו פשוט וקל יחסית. עליכם להירשם באמצעות טופס הרשמה מיוחד (מופיע כאן). על גבי הטופס תידרשו למסור פרטים על אודות הספר והסופר ופרטי חשבון להעברת התמלוגים שתרוויחו ממכירת ספרכם. אל תצפו להתעשר מיד, גם כמה מאות שקלים בשנה ייחשבו כהצלחה מסחרית מסחררת. חלוקת התמלוגים בין הסופר לבעל החנות שונה באתרים השונים. יש חנויות, אמנם מועטות, אשר גובות תשלום חד פעמי עבור העלאת הקובץ הדיגיטלי של ספרכם באתר. בתמורה לכך תקבלו "מדף אינטרנטי", שיכלול פרטים על אודות המחבר, תקציר הספר, תמונת הסופר, קישור לאתר הסופר ועוד.

 

לאור זאת, נשאלת השאלה אם כדאי לפנות לנתיב וירטואלי זה. התשובה היא מובן שכן. אין ספק שפלטפורמה זו כדאית. אמנם היא מצריכה מהסופר השקעה חד פעמית עבור המרת הטקסט לקובץ דיגיטלי, אך רבים משתמשים בפלטפורמה זו נוסף לשירות המכירות שהיא מציעה, כערוץ פרסומי לקידום המכירות של ספרם המודפס. ככול שהספר יופיע באתרי מכירה רבים יותר, כך תורחב חשיפתו בפני קהל קוראים גדול יותר. נוכחותו של הספר הדיגיטלי ברשת היא כלי פרסומי לכל דבר ועניין, או אם תרצו, במה מכובדת המשמשת להצגת הסופר ויצירותיו.

 

יש סופרים המסתפקים במכירת הספר כקובץ דיגיטלי בלבד. אך מרבית הסופרים מציעים את מכירתו גם כספר מודפס, אם באמצעות האתר ואם באמצעות הפצתו לחנויות הספרים. לצורך כך עליכם להצטייד במלאי עותקים למכירה עבור הקוראים שיזמינו עותק מודפס באמצעות החנויות הדיגיטליות האינטרנט. הדפיסו לפחות כמאה עותקים. עבור מספר כזה אין צורך בהדפסת אופסט, אלא בהדפסה דיגיטלית באמצעות מדפסת הזרקת דיו. בתי דפוס רבים מציעים את השירות הזה. עלות הדפסה של מאה עותקים אינה גבוהה. מכירה זו, באמצעות האתר, תדרוש מכם מעט אופרציה וטרחה. עליכם לשלוח לקורא את הספר המודפס באמצעות הדואר תוך ימים ספורים מיום הזמנת הספר באתר. זה ידרוש מכם זמינות מלאה, התעסקות עם מעטפות ובולים והכרת סניף הדואר הקרוב לביתכם. זהו יחס אישי שאתם מעניקים לקוראיכם, וכמו כל יחס אישי, הוא תובע מכם את מלוא תשומת הלב והיחס.

אלו הם האתרים המובילים למכירת ספרים דיגיטליים ברשת:

 

1. get books ספרים דיגיטליים בעברית

2. netbook קניון הספרים הישיר

3. booxilla תרבות עברית דיגיטלית

4. אינדיבוק חנות הספרים העצמית ברשת

5. מנדלי מוכר ספרים ברשת

לינק.jpg
bottom of page