top of page

מפת הדרכים לשוק הספרים

רגע לפני שאתם באים בשערי שוק הספרים, נרגשים ומצוידים בכתב ידכם הגמור, עליכם לדעת מעט לקראת מה אתם צועדים, אלו מכשולים יעמדו בדרכם, מפני מי להישמר, במי לבטוח וכיצד להתנהל בזירה המסתורית והמסקרנת הזו לה ציפיתם וייחלתם זמן רב כל כך. 
 

סביר להניח שגם אם תתגלה לעיניכם תמונה עגמומית וקודרת הדבר לא ימנע מכם לצאת להרפתקה. אתם כבר שם עם שתי הרגליים על קו הזינוק וכתב יד מוכן שהשקעתם בכתיבתו עמל רב במשך חודשים ארוכים של כתיבה קדחתנית. מבחינתכם, אתם כבר על המטוס בדרך להודו הקסומה, אולי כבר עם תרמיל על הגב ביציאה לטרק ביער עבות עוצר נשימה. איש לא יבהיל אתכם מפני היציאה לחוויה המרגשת של הוצאת ספרכם לאור, שום התרעה לא תרפה את ידיכם, אף אחד לא ישכנע אתכם לחשב מסלול מחדש לכיוון המגירה אחרי שעברתם דרך כה הארוכה. וטוב שכך. לא זו הכוונה.

הכוונה היא להניח בידיכם מפת דרכים שתסייע לכם לנווט את דרככם הארוכה ורצופת המכשולים בשוק הספרים. אל תכנסו לזירה הזו זחוחים ובטוחים מידי בעצמכם, היו קשובים לבעלי ניסיון, היו חשדניים, הפיקו לקחים ומסקנות ממי שנכשל לפניכם ואמצו את עצותיהם של מי ששפר עליו מזלו והצליח. מפת הדרכים תסייע בידכם לחמוק מטעויות, להכיר נתיבי מילוט בטוחים בצמתי החלטה מכריעים, לנשום נכון באוויר הדליל הצפוי לכם כשתכבשו את פסגת רשימת רבי המכר ולהנמיך ציפיות כשתהיו רק במעלה הדרך הקשה. שוק הספרים, על אף תדמיתו המכובדת וההגונה, טומן בחובו מכשולים רבים, תחרות עזה, קנאת סופרים והתנהלות מורכבת מול בעלי אינטרסים שונים, גופים מסחריים ופרטיים הרואים לנגד עיניהם לא פעם את הממון על פני החזון.

 

אתם נכנסים למבוך פתלתל הדורש התמצאות נבונה והכרת שטח מפוקחת. ללא שתצטיידו במפת דרכים אתם עלולים לאבד את דרככם, וחמור מכך, ליפול שבי בידי אנשי מקצוע שרלטניים וחמדניים שינצלו את תמימותכם וכמיהתכם להגשים את חלומכם להוציא את ספרכם לאור. ראוי להדגיש כי מרבית הנפשות הפועלות בשוק הן הגונות, ישרות ומקצועיות. מרביתן הן נפגעי השיטה בעצמם. אלו יוצרים חרוצים הקורסים תחת הנטל הכלכלי שאהבתם למילה הכתובה גוברת על קשיי היומיום, בעלי מקצוע הגונים, עורכים, מעמדים, מעצבים גרפיים,  שהמקצועיות היא נר לרגליהם, מו"לים רבים שעדיין רואים את היצירה הספרותית כחזות הכול, אך זכרו כי בניגוד לתדמיתו הרווחת - שוק הספרים אינו חף מעוולות וסכנות. 

 

שוק הספרים המופלא אינו זירה מחבקת לסופרים חדשים. הוא שוק מורכב וכפוי טובה גם עבור סופרים ותיקים מכם. הנמיכו ציפיות. הסיכוי שתחוו רגעים מתסכלים ומייאשים גדול מהסיכוי שתהפכו יום אחד לסופרים מוכרים וחשובים בספרות הישראלית. בביצה הקטנה הזו, אם עדיין לא הבנתם זאת, אתם האחרונים בשרשרת המזון. אתם עלולים לשמש טרף קל עבור מו"לים חמדנים שיזרעו בכם חלומות שווא וירוקנו את חסכונותיכם. אתם עלולים לחתום על חוזים כובלים, להתחייב להסכמים מופרכים, להפקיר זכויות יוצרים, ליפול לידיהם של בעלי מקצוע כושלים שיפגמו ביצירתכם, להפסיד כספים ולצאת מהחוויה בתחושת תסכול ועוגמת נפש.

 

השוק הראשון שתחוו, כך אני מזהיר אתכם מראש, יהיה כשתופתעו לגלות שיש מי שחושב שכתב ידכם אינו ראוי לפרסום. אף על פי שהייתם בטוחים שכתבתם את רב המכר הבא, ואפילו דאגתם להסדיר משפטית את נושא זכויות היוצרים כדי למנוע גניבה ספרותית מרעישה, תגלו מהר מאוד שאף אחד בתעשייה הזו לא ממש מתאמץ להתכופף כדי לשים את ידו על האוצר הפרטי שלכם. לא זו בלבד. יהיה מי שיעז להודיע לכם על דחייתו במכתב מנומס בן כמה שורות שתקבלו בדואר. זו המציאות הכואבת בביצה הספרותית. הפער הרגשי בין מצב רוחכם המרומם בתהליך הכתיבה לזה שעלול לפקוד אתכם לאחריו, עלול להוביל אתכם לספת הפסיכולוג, אם לא תיערכו נכון לקראתו. 

 

יחד עם זאת, הכרת שוק הספרים על תחלואיו הרבים אינה אמורה להרפות את ידיכם, אלא לאתגר אתכם. רבים מצליחים להגשים את חלומם. חנויות ספרים לא היו מתקיימות ללא סופרים כמותכם שהגשימו את חלומם. איש ממשתתפי הגרלות הלוטו ברחבי העולם אינו חושב על מיליוני המתוסכלים לפניו שבזבזו את כספם לשווא בהשתתפות השבועית בהגרלה. הוא תולה תקוות במעטים שכן הצליחו וזכו, הוא שואב תקווה קלושה מהסטייה הסטטיסטית הקטנה שהנה הפעם הזכייה תיפול בחלקו וניגש קודח בהזיות לתחנת הלוטו הקרובה. כן, יש מי שמגשימים את חלומם. סטטיסטית לפחות, סיכוייכם להגשים את חלומכם ולהיות סופרים גבוה מהסיכוי לזכות בפיס, שזו כבר בשורה מעודדת בשוק ציני כל כך.

 

הייתם מצפים ודאי שאניח לכם מכל ההטפות והתרחישים הפסימיים ואחדיר בכם מוטיבציה ואמונה שאתם הולכים לכבוש את שוק הספרים בסערה ולטרוף את המדפים. אין בכך צורך, אני מאמין שאם הגעתם עד הלום עם כתב יד מוכן בן שבעים אלף מילים אתם כבר אחוזי להט להגשים את חלומכם ומאמינים שכתב היד ראוי וצפוי להצלחה ספרותית לא מבוטלת. אם אינכם מרגישים כך כנראה שכל השקעתכם היתה לשווא. אני מניח שאתם על גג העולם. בעיני עצמכם אתם כבר סופרים לכל דבר ועניין. תסכולכם היחיד הוא שאיש מהסובבים אתכם עדיין אינו יודע על הצלחתכם המחכה מעבר לפינה, ממש כאן, בעוד רגע כשהוצאות הספרים ינהלו ביניהן קרב עיקש על זכויות היוצרים של ספריכם. מבלי ששמתם לב לכך אתם כבר מתנהגים כסופרים, מתעניינים בביקורות ספרותיות ובמדורי התרבות, משוטטים בתחושה משונה של ידוענים בחנויות הספרים, בוחנים שטחי מדף ראויים לספרכם, מקפידים על שפה תקינה וראויה למעמדכם החדש שטרם נקבע סופית, ואפילו מתחילים להתעניין בגובה התמלוגים. אתם אחוזי התרגשות וציפייה. כדי להצליח להגשים את החלום עליכם להיות מפוקחים וקשובים לבעלי ניסיון.

 

מדריך זה ישמש עבורכם מפת דרכים. הוא ילווה אתכם צעד אחר צעד לעבר היעד המובטח, ינווט אתכם בחוכמה בכל שלב ושלב, ינחה אתכם כיצד לצאת קדימה ממשברים רגעיים, יציג את האפשרויות העומדות לרשותכם בכל צומת החלטה, ימליץ לאיזה מסלול חלופי עליכם לפנות אם חלילה יידחה כתב ידכם על יד ההוצאות, וידאג שאסירות תודתכם למו"ל המתחשב שהחליט לתת אמון בספרכם לא תגרום לכם לאבד את הראש, את זכויותיכם ואת כספכם.

 

קראו ולימדו מעט על סביבת המחייה החדשה שלכם, אף אחד מכם לא רוצה הרי להיות טרף קל לוותיקי המקום. לרשותכם מספר מאמרים שכתבתי בנושא. לקישור לחצו כאן.

 

בהצלחה חברים!

לינק.jpg
bottom of page