top of page

ארגז כלים לקידום מכירות במדיה

סיימתם להדפיס זה עתה את ספריכם החדש, ברכות! לנגד עיניכם המשתאות ניצב משטח עמוס בחבילות ספרים, ממש כמו שחלמתם. מדובר ללא ספק באירוע המרגש ביותר שחוויתם עד כה במסע הארוך של הוצאת ספריכם לאור. יחד עם זאת, הרשו לי לצנן מעט את ההתלהבות – זה לא הזמן לחגיגות ולא הרגע המתאים לצאת לחופשה מעבר לים. אומנם אתם יכולים כבר לחלק בהתרגשות עותקים ראשונים לבני משפחה ולחברים קרובים, אך אני מניח שאתם חולמים על תפוצה רחבה יותר. לכן, זה בדיוק הזמן להסדיר נשימה ושוב להגביר קצב! כן, פתחנו בריצה מהירה, ואנחנו כל הזמן מגבירים קצת. אתם בישורת האחרונה והחשובה ביותר. למרות שאתם ודאי מותשים מהמסע, זקוקים קצת לאוויר, עליכם לגייס את כל כוחותיכם דווקא עכשיו כדי לתכנן את מסע השיווק ויחסי הציבור לפני הפצת הספר בערוצי המכירה השונים.

 

כדי להצליח בשלב המכירות, עליכם לעמול קשה על שיווק הספר וקידום המכירות שלו. אם לא תעבדו בכך ולא תתמסרו לעבודה החשובה הזאת, הספר, לצערי, לא יימכר וספק אם תצליחו לכסות את עלויות ההוצאה לאור. הימים שבהם מלאכתו של הסופר נעשתה בידי אחרים וחלקו הסתיים עם הוצאת הספר לאור – הימים הללו חלפו מן העולם. כך גם הימים שבהם ביקורת משבחת במדור ספרים של עיתון מכובד כזה או אחר הזניקה את המכירות. אפילו שיטת "מפה לאוזן" המסורתית כבר לא תופסת. שעתה היתה יפה לתקופה נשכחת שבה שוק הספרים היה נחלתו הבלעדית של קליקה ספרותית מאוד מצומצמת וסגורה. כיום, עם התרחבות הענף והתפתחות המדיה החברתית – צמד המילים "פה" ו"אוזן" נקשר בעיקר לתחום הבריאות. אף שמועה אקראית על ספר טוב לא תתפשט כאש בשדה קוצים ותביא להתנפלות על ספריכם בחנויות הספרים. המציאות השתנתה. המבחר התרחב, התחרות הפכה עזה יותר וחיי המדף התקצרו פלאים. לכן, עליכם להיערך בהתאם עם ארגז כלים מלא לקידום המכירות. אם לא התכוננתם לכך שבועות ספורים קודם לכן, השהו את צאתו לאור. נכון, זו החלטה קשה, היא דורשת איפוק כמעט בלתי אפשרי דווקא כאשר אתם נלהבים ונרגשים להציג אותו בגאווה לעולם, אך אל תוציאו את ספריכם למכירה בשום פנים ואופן אם טרם הכנתם את ארגז הכלים המלא הדרוש לקידום המכירות – הדבר משול לצנחן נלהב הקופץ מכבש המטוס ללא שטרח לבדוק אם רתמות המצנח מהודקות היטב לכתפיו.

ארגז הכלים לקידום המכירות של הספר

לקראת צאתו של הספר לאור עליכם להכין את הכלים הבאים לקידום המכירות ויחסי הציבור:

  1. דף פייסבוק ייעודי/דף עסקי1

  2. אתר אינטרנט ייעודי ועשיר בתכנים (לא הכרחי, אך קל להכנה ומשרת את המטרה)

  3. דף נחיתה ליצירת קשר או לרכישת הספר

  4. דף נחיתה לתשלום באמצעות שירותי סליקה (למשל: אישורית זהב של קארדקום).

  5. מודעות פרסום מעוצבות (לשימוש בכלים שצוינו לעיל ובאחרים – רולר מכירות, פלאיירים/ברושורים)

  6. הכנת תכנים שיווקיים שישמשו למודעות, פוסטים, מאמרים וכדומה.

  7. תמונות תדמית. צילומים עדכניים שלך ושל הספר החדש ושל שניכם יחד!

 

מי יכין את ארגז הכלים, אני?

כן אתה, אלא מי? ותתפלאו, את ארגז הכלים העשיר תוכלו לבנות ממש בעצמכם ובחינם! לרשותכם עומדות תוכנות בסיסיות וחינמיות לבניית אתרים (WordPress, wix ), ליצירת דפי נחיתה (wix, רב מסר, ועוד), להקמת אמצעי סליקה אינטרנטי (קארדקום ואחרים), לעיצוב מודעות (פוטושופ ותוכנות אדובי), ושפע של הדרכות מפורטות (גם כאן במסמך זה) – כל שעליכם לעשות הוא להקדיש את הזמן הדרוש ללימוד הכלים. רק אם אתם עמוסים מאוד, נרתעים באופן חרדתי מהפעלת תוכנות במחשב ומתקשים לעשות זאת בעצמכם, תוכלו לפנות לבעלי מקצוע מיומנים בתחום שיעשו זאת עבורכם.

 

מה המטרה שלנו?

בשלב קידום המכירות המטרה שלנו היא להגיע אל קהל לקוחות רחב ככל הניתן ולתקשר אתו! במקרה שלנו, עלינו להגיע לתפוצה רחבה ככול האפשר של קוראים, לעורר את סקרנותם לגבי הספר שלנו, ולגרום להם לפנות אלינו או לרכוש את הספר ישירות באמצעות הקישור. בשפה המקצועית יותר, עלינו לייצר "לידים" (לקוחות פוטנציאלים המעוניינים בספר שלנו) ולאחר מכן לגרום להם לממש את ההתקשרות עמנו באמצעות רכישת הספר.

 

כיצד נעשה זאת?

ראשית, נחשוף את קהל הקוראים לספר שלנו באמצעות מגוון רחב של כלים (אתר אינטרנטי, דף פייסבוק, אינסטגרם ורשתות חברתיות נוספות). כל מודעה וכל פוסט שנעלה ברשתות החברתיות וברשת האינטרנט יכיל קישור (לינק), שבלחיצת כפתור יפנה אלינו את הקוראים המתעניינים בספר או שיפנה אותם ישירות לרכישת הספר. זכרו, אין כל צורך שנפנה את קהל הקוראים מכלי אחד למשנהו, למשל, מדף הפייסבוק שלנו לאתר האינטרנט המפואר שהקמנו – זו טעות נפוצה. עלינו להפנות את הקוראים מכל מדיה אפשרית ישירות אלינו להשארת פרטי התקשרות או ישירות לרכישת הספר – אינך זקוק להגדלת החשיפה באתר האינטרנטי שלך או להגדלת כמות העוקבים בפייסבוק, אלא להגדלת המכירות! זה המדד הסופי והקובע בתחום המכירות, המעיד כמובן על הצלחתו המסחרית של הספר.

טוב, הקדמנו מעט את המאוחר. לפני שנרוץ קדימה, עלינו להכין תחילה את ארגז הכלים שתואר כאן.

 

לחצו על הלינק המצורף לקבלת המדריך

לינק.jpg
bottom of page