top of page

פתח דבר לספר - כתיבה והוצאה לאור

אתם עומדים נרגשים לקראת כניסתכם אל עולם הספרים המופלא. יש לכם רעיון לספר, תשוקה לכתיבה וחלום להוציא את ספרכם לאור. אתם בטוחים שאתם יכולים לעשות זאת טוב יותר מסופרים רבים שקראתם את ספרם. אתם מרגישים שיש בכם את הכישרון הראוי ואת הסיפור המרתק שיפתיע את קהל הקוראים ויתברג ברשימת רבי המכר. זה מכונן בכם זמן רב. יכול להיות שכבר העזתם וכתבתם פרק או שניים. רק לעצמכם. איש אינו יודע. אתם חוזרים וקוראים את המעט שהספקתם לכתוב ורואים בעיני רוחכם את ספרכם תופס מקום של כבוד על מדפי הספרים בחנויות וברשתות הגדולות ברחבי הארץ. זה אפשרי, זה בהישג יד.

 

דבר אחד ברור, זה כנראה הולך להיות הרבה יותר קשה מכפי שאתם חושבים, אך זה אפשרי. רבים יזהירו אתכם מפני הקשיים שצופן לכם שוק הספרים. הם יסבירו עד כמה קשה ומפרכת היא עבודת הכתיבה. באלו מתחים נפשיים ותסכולים היא כרוכה. הם ינופפו באחוז המזערי של כתבי היד המתקבלים בהוצאות הספרים, בכשלי השוק, במו"לים שרלטנים, בשטחי המדף המועטים, בשכר הסופרים העלוב. הם יתריעו מפני התנפצות החלום. גם במדריך זה לא אחמוק מהתרעות ואזהרות. אשתדל להאיר את דרככם ולהתריע מפני מכשולים אפשריים בדרך, אך הדבר אינו נועד להרפות את ידיכם, ודאי שלא להניא אתכם מחלומכם. ההיפך הוא הנכון. המדריך נועד להקל עליכם את התהליך, לסייע לכם לחמוק ממכשולים ולהימנע מטעויות כדי להוביל אתכם אל הגשמת חלומכם – להוציא לאור ספר פרי עטכם.

 

מרבית הסופרים הידועים יצאו לדרך מאותה נקודת זינוק בה אתם נמצאים כיום. הם החלו את דרכם כשכל נורות האזהרה האדומות הבהבו והצופרים צפרו ברעש מחריש אוזניים. הם עמדו בפני אותם קשיים ומכשולים שעומדים בפניכם עתה. אך אלה לא הרפו את ידם. הם המשיכו לשבת מול המחשב, התמסרו באהבה לכתיבה והמשיכו לחלום את חלומם הפרטי. איש לא הבטיח להם שכתב ידם יתקבל בהוצאות הספרים, איש לא הבטיח להם מעמד של סופרים ידועים, איש לא הכשיר אותם לקראת הדרך הארוכה ורצופת המכשולים העומדת בפניהם, אלא הם עצמם הגשימו את חלומם בעבודה קשה ומסירות אין קץ, בדיוק כפי שעליכם לעשות.

 

רבים מהסופרים הידועים נחלו כישלונות מהדהדים. מרביתם חוו דחיות חוזרות ונשנות מהוצאות הספרים. דוגמאות לספרי מופת שנדחו פעם אחר פעם עד שמצאו את שביל הזהב בדרך לתהילה אפשר להציג למכביר. בהקשר זה אזכיר רק את הסופר הג'מייקני, מרלון ג'יימס, שזכה בשנת 2015 בפרס "בוקר" הבריטי היוקרתי, לאחר שכתב ידו נדחה על ידי לא פחות משמונים הוצאות ספרים שונות! סופרים רבים מעידים על חיי מדף קצרים, תחרות עזה, שכר סופרים עלוב וקושי קיומי ממשי. ואף על פי כן, איש מהם לא זנח את הכתיבה ולא הסב את מקצועו לרואה חשבון או סבל ברשות שדות התעופה. כולם נאחזים בכתיבה בתשוקה, מחבקים בקנאות את המקצוע ומעריכים את העוצמות והשפע הנפשי שהוא מעניק להם.

 

תנאי הפתיחה שלכם בעת הזו נוחים יותר. עולם הספרים העדכני מציע אלטרנטיבות שלא עמדו לרשות הסופרים בעבר. פרויקטים למימון המונים, ספרים דיגיטליים, הוצאה עצמית, סדנאות כתיבה, רשתות חברתיות, דפוס דיגיטלי, אמזון, אלה מונחים חדשים יחסית בעולם הספרים. הם יסיעו בידכם לפרוץ קדימה ולהגשים את חלומכם חרף הקשיים גם אם דרכים ראשיות ייחסמו בפניכם. אם ניחנתם בכישרון כתיבה, במוסר עבודה גבוה, בחריצות ובדבקות במטרה, צאו לדרך והגשימו את חלומכם.

 

       

לסופר המתחיל: איש אינו יכול להשיא לך עצות. איש. יש רק דרך אחת: היכנס לתוך עצמך. גלה את המניע אותך לכתוב, בדוק אם שורשיו מגיעים אל מעמקי הלב, התוודה ושאל אם יהיה עליך למות אם ייבצר ממך לכתוב. ולפני הכול, שאל את עצמך ברגע השקט ביותר של הלילה: האם אני מוכרח לכתוב?

ריינר מאריה רילקה

bottom of page