top of page

מימון המונים - גיוס כספים להפקת הספר

גיוס כספים להפקת הספר

החלטתם להוציא לאור את כתב ידכם בכוחות עצמכם, בהוצאה עצמית. המכשול העיקרי העומד בינכם לבין הגשמת החלום, הוא סכום כסף נכבד הדרוש להפקתו. עבור הפקת ספר ילדים מושקע, עתיר ציורים ובעל כריכה קשה, תידר

שו להשקיע עשרות אלפי שקלים. סכום דומה תיאלצו להשקיע עבור הפקת רומן בן 300 עמודים. בהערכה גסה תזדקקו ל-30 אלף שקלים לכל הפחות. סכום זה יכסה בין השאר את עלות העורך הספרותי (יותר מ-5,000 שקלים), העורך הלשוני (3,000 שקלים ומעלה), המעמד (2,000 שקלים), מעצב העטיפה (1,500 שקלים), הדפסת אלף עותקים (10,000 שקלים), מפיץ הספרים (5,000 שקלים) והוצאות נוספות עבור המאייר, המוביל ואיש יחסי הציבור. מדובר בסכום כסף נכבד לכל הדעות שרק סופרים מעטים יכולים להרשות לעצמם להשקיע מכספם הפרטי.

בעבר הלא רחוק האפשרויות שעמדו בפני הסופרים בסוגיה זו, היו מצומצמות. הוצאת ספרים גדולה, אשר הסכימה לקבל על עצמה את כל עלויות ההפקה, הייתה האפשרות הכלכלית הנוחה ביותר עבור הסופרים. לסופר שכתב ידו נדחה בהוצאות הגדולות, נותרו שתי ברירות: לממן את הוצאת ספרו מכספו הפרטי באופן מלא או חלקי באמצעות הוצאה קטנה, או לוותר על החלום ולהניח את כתב היד עמוק במגירה.

בעת האחרונה נולדה אפשרות נוספת הקורצת לסופרים רבים – גיוס התקציב הדרוש להפקת הספר באמצעות פרויקט מימון המונים. הראשונים שעשו זאת, היו סופרים צעירים ולא מוכרים, אך בהמשך הצטרפו למגמה ההולכת וגוברת הזו, סופרים רבים המחוזרים על-ידי ההוצאות, שהעדיפו לעשות זאת בעצמם ולהותיר את זכויות היוצרים בידם, על כל המשתמע מכך.

על-פי מודל זה, שהיה נפוץ עד כה במגזר העסקי למימון מיזמים, פרויקטים שונים וקמפיינים פוליטיים, פונה הסופר לקהל הרחב באמצעות אתר ייעודי למימון המונים, ומבקש מאנשים פרטיים את תמיכתם במימון לשם הפקת ספרו, איש איש על-פי יכולותיו הכלכליות ובהתאם לדרגות מימון המזכות אותו במתנה עבור ההשקעה. אנשים אלה יתמכו בפרויקט בתחילת דרכו ויחושו שותפות בהגשמתו. זהו מודל כלכלי ביסודו, אך מאפייניו המובהקים הם חברתיים ואידיאולוגיים.

מתכננים את הפרויקט

בשלב תכנון הפרויקט נדרש הסופר לכמה החלטות חשובות המחייבות חשיבה מעמיקה ושיקול דעת, שכן כל טעות בשלב זה עלולה לפגוע בהמשך בסיכויי הצלחת הפרויקט.

ההחלטות החשובות בתכנון הפרויקט הן

האתר שבו יעלה הפרויקט -

קהל היעד -

קביעת תקציב הגיוס -

קביעת דרגות התגמול -

קביעת משך זמן הפרויקט -

בחירת האתר שבו יעלה הפרויקט

קיימות חברות רבות המפעילות אתרי אינטרנט ייעודיים למימון המונים. כמה מהם מיועדים ליוצרים ולאמנים המבקשים לקדם את יצירותיהם. פלטפורמות אלו, המציעות למחברים להשתחרר מכבליהן של ההוצאות הגדולות ולהפיק את ספרם בעצמם, מתבססות על פעילות אינטנסיבית ברשתות החברתיות.

האתרים הפופולריים הם:

Headstart

Mimoona

Kickstarter

Indiegogo

רצוי שתבחרו בפלטפורמה המתאימה ביותר למוצר ולקהל היעד שלכם. לפיכך אם אתם מבקשים להשיג מימון עבור הוצאה לאור של ספר מקור ישראלי, רצוי שתבחרו באחד משני האתרים הישראליים הפופולריים, Headstart או Mimoona. אלה הוכיחו את יעילותם ועומדים מאחורי עשרות פרויקטים מוצלחים.

קהל היעד

חשוב להגדיר מיהו קהל היעד שלכם. מובן שפרויקט למימון הוצאת ספר לאור פונה לקהל יעד מוגדר. אלה לרוב אמנים, יוצרים וכמובן אוהבי ספר. נאתר אותם בפורומים ספרותיים, בבלוגים למיניהם ובקבוצות פייסבוק ספרותיות. אם כתבתם ספר עיון, תוכלו להרחיב את קהל היעד שלכם ולעניין אנשים נוספים הקשורים לתחום העניין שבו עוסק ספרכם. אך יש לזכור, הקהילה הספרותית בארץ מצומצמת. אם לא תרחיבו את מעגל התומכים, אתם עלולים להיכשל בפרויקט. בני משפחה, מכרים וחברים הם קהל היעד החשוב והנגיש ביותר שאפשר לרתום לפרויקט. אף שאינם בהכרח אוהבי ספר, סביר להניח שהיכרותכם הקרובה עשויה לרתום אותם למסע הגיוס. הם אף עשויים להשקיע את הסכומים הגבוהים ביותר. אם יש מקרבם כאלה המבוססים מבחינה כלכלית, אל תהססו לפנות אליהם ישירות, הם קהל יעד חשוב ומבטיח ביותר. אל תחושו אי-נעימות לבקש, ייתכן כי בעתיד תשיבו להם כגמולם.

חשוב להדגיש שהתומכים בפרויקטים מסוג זה אינם אנשי עסקים המבקשים לעצמם תועלת כלכלית, אלא אנשים פרטיים, חלקם משתייכים למעגל החברים הקרוב שלכם, המבקשים לסייע לכם בתהליך, וחלקם משתייכים למעגלים מתרחבים של אנשים זרים לכם לחלוטין שנחשפו לפרויקט באמצעות הרשתות החברתיות, האמינו בו והיו מוכנים להירתם להצלחתו.

קביעת תקציב הגיוס

הסכום הדרוש לגיוס נקבע בשלב התכנון. הערכה שגויה לא זו בלבד שעלולה להותיר את הסופר בכיסים ריקים בתום פרק הזמן הקצוב של הפרויקט, אלא גם בתחושות קשות של כישלון, דכדוך ופגיעה בדימוי העצמי. לכן חשוב שתקדישו תשומת לב רבה לקביעת סכום היעד כך שלא יהיה נמוך מדי, אך גם לא שאפתני וחסר סיכוי למימוש. אגב, יש אתרים למימון המונים הממזערים את הסיכון ומאפשרים לסופר לממש את סכום הכסף החלקי שנצבר למימון הפרויקט שהגיע לסיומו הכושל, ובתנאי שישלים את יתרת הסכום מכספו הפרטי, אם ירצה בכך כמובן. יעד הגיוס יושג אם תפעלו נכון ובתבונה. רצוי שתגייסו תחילה אחוז נכבד מהכסף ממעגל החברים והמכרים הקרוב שלכם. הדבר יסייע לרתום את המעגלים הנוספים, שיחושו בטוחים להשקיע את כספם בפרויקט שאחרים כבר השקיעו בו.

קביעת דרגות התגמול

עליכם להתאים לקהל היעד דרגות תגמול שונות על-פי השקעתם. הצעת מגוון רחב ומפתה של דרגות תגמול תיטיב עם הפרויקט ותשפר את סיכויי הצלחתו. עבור משקיעים שרצונם הטוב גובר על יכולתם הכלכלית הדלה, התאימו מתנה צנועה ומכובדת. ספר מתנה הוא גמול ראוי עבור מי שהשקיע 50 שקלים בפרויקט. אתם יכולים לראות בגמול זה מכירה מוקדמת של הספר, שטרם ראה אור. עבור משקיעים בעלי יכולות כלכליות גבוהות יותר, הציגו גמול הוגן יותר. היו יצירתיים בהצעותיכם. הציעו עותק חתום בהקדשה אישית, מארז של כמה ספרים, מפגש היכרות עם הסופר, עזרה בכתיבת ספר ואפילו הדרכה אישית, זאת בדרגות תגמול משתנות ההולכות וגדלות. תוכלו כמובן לשנות את המתנות במהלך הפרויקט אם תיווכחו לדעת שאלה שהצעתם במקור לא סיפקו את ההצלחה המיוחלת, אך זהו כבר כשל מיותר ואיבוד זמן יקר שהיה יכול להיחסך מכם באמצעות תכנון טוב יותר בראשית הדרך.

פונים אל ההמונים

מרגע יציאת הפרויקט לדרך עליכם להקדיש את מרב זמנכם ומרצכם לקידומו. כאן תחל עבודתכם הקשה והחשובה. מעתה יהיה עליכם להסתער על הרשתות החברתיות ולהגיע לקהל יעד רחב ככל הניתן כדי להגביר את סיכויי הצלחת הפרויקט. יש לזכור, הפרויקט קצוב בזמן מוגדר וידוע מראש, ובמהלכו עליכם לפעול אינטנסיבית לגיוס התקציב הנדרש, להרחיב את מעגל חבריכם ברשתות החברתיות, להגיע לקהלים משפיעים נוספים, להצטרף לפורומים ספרותיים, להשתייך לקבוצות פייסבוק ייעודיות ולהפיץ את בשורת הפרויקט להמונים.

הצלחת הפרויקט מונחת על כתפיכם הצנועות. מעטים המשקיעים שנכנסים מיוזמתם לאתרי מימון המונים ומחפשים אחוזי סקרנות יעד לפזר בו את כספם. מרבית האנשים ייחשפו לפרויקט לאחר שזה הגיע לידיעתם ישירות באמצעות הדואר האלקטרוני, קיר הפייסבוק או כתבה כלשהי בתקשורת. אם אתם לא תדאגו להפיץ את בשורת הפרויקט בכל אותם אמצעים, סביר שרק מעטים ייחשפו אליו. איש לא יעשה את העבודה עבורכם, אלא רק אתם עצמכם. כתבה עיתונאית עשויה לחולל פלאים ולהזניק את הגיוס. פעלו להשגת תקשורת אוהדת שתוביל לחשיפת המיזם.

מימון המונים זו חוויה מטלטלת ומורכבת רגשית. בתקופה זו אתם נפתחים אל העולם. אם ניחנתם באופי מופנם ושקט, יהיה עליכם לעבור מהפך תודעתי. עליכם ליחצן את עצמכם ואת ספרכם במלוא המרץ, לפאר ולהלל אותו כמו הילד השחצן ביותר בכיתה, לבקש מחבריכם הקרובים לשתף את מעגל חבריהם בלינק לאתר, לעקוב אחר מגמת גיוס הכספים, להיות ערניים ולהציע שינויים לאורך הדרך. אתם עלולים להתאהב בתכונות האופי החדשות שאימצתם לעצמכם בתקופה זו. הדקו קשרים, צרו הזדמנויות חדשות, טפחו קהל יעד חדש והכירו סופרים נוספים ממעגלי חברים מקבילים. אם הפרויקט יתקדם לשביעות רצונכם ועל-פי התחזיות, תחושו מלאי ביטחון עצמי ואמונה בספרכם ובכישרונכם הספרותי.

מה השגנו בפרויקט מוצלח

מלבד ההקלה הכלכלית שתחושו לאחר שתגייסו את התקציב הדרוש להוצאת ספרכם לאור, תחושו גם מלאי מרץ לקראת ההמשך ותשאבו עידוד ורוח גבית מהצלחת הפרויקט. אלו תחושות שיסייעו לכם רבות בשלב המתיש של ההוצאה לאור. הצלחתו של פרויקט מימון המונים אינה נמדדת על-פי השגת יעד התקציב בלבד, אלא גם על-פי השפעותיו השיווקיות החשובות, רכישת קהל יעד נאמן, קבלת הכרה ספרותית וחדירה לתודעת הקוראים. בעבודה נכונה עשוי ספרכם להגיע לתודעתם של אלפי אנשים, מקצתם חברים קרובים מהפייסבוק ומרביתם ממעגלים נוספים. סופרים אלמונים רבים הגיעו לתודעת ההמונים באמצעות הפרויקט וזכו לחשיפה מרשימה. הנטייה הטבעית של האדם היא להעריך ולהעריץ סופרים אלמונים שיצאו נגד השיטה באומץ, בתעוזה ובנחישות, והשיגו את יעדם. אלה משמשים כמודל לחיקוי עבור רבים הנכנעים לשיטה בשוק הספרים ומיודדים עם המגירה. אהדה גורפת זו תתבטא אף בהיקף המכירות כאשר הספר יתפוס מקום של כבוד על מדפי הספרים בחנויות. מהבחינה הזו מימון המונים משמש מקדם מכירות חשוב.

הוצאת ספר לאור באמצעות מימון המונים היא גישה חדשה ורעננה בנוף הספרותי, ההולכת וצוברת תאוצה. מבחינה ספרותית כורת הסופר ברית של אמינות עם התומכים בפרויקט. בניגוד לרכישת ספר בחנות, שם עומדת בפני הקורא האפשרות לעלעל בספרים המונחים לפניו, לבחור ביניהם, להצטייד בהמלצה או בביקורת ספרותית ולהחליט אם להשקיע את כספו ברכישת הספר, הרי שבפרויקט מסוג זה איש מהתומכים שהשקיעו את כספם במימון הספר, לא קרא או ראה אותו קודם לכן. זוהי ברית מחייבת. היא תעמוד למבחן בבוא הזמן, כשהפרויקט יצליח והספר יצא לאור. אין סופר הרוצה לאכזב את קהל תומכיו אחרי שנדנד להם במשך חודש ארוך, פיאר את ספרו, הפיץ פוסטים בקצב מסחרר ועמל בלא הרף להשגת היעד התקציבי. במובן זה עבור סופר המשתתף בפרויקט מימון המונים, מבחן הקוראים אינו ספרותי בלבד, אלא הוא מבחן של האמון שנתנו בו הקוראים מראש על סמך שבחיו שלו עצמו לספרו. למעשה יוקרתו וכושר שיפוטו של הסופר עומדים לבחינה יחד עם ספרו.


bottom of page