top of page

הוצאה עצמית - האם כל אחד יכול?

בימים אלה של סגר מתמשך רבים מאתנו מתפנים לכתיבה ומבקשים להוציא לאור את כתב היד שבמגירה. לאור פניות רבות שקבלתי באמצעות אתר הבית שלי העוסק בכתיבה והוצאה לאור, אשתדל במאמר קצר זה להשיב על השאלה השכיחה ביותר שנשאלתי - האם מומלץ להוציא לאור ספר בהוצאה עצמית? והאם הדבר באמת אפשרי ומתאים לכולם?


אם כן, הוצאת ספר בהוצאה עצמית בהחלט אפשרית ונגישה לרוב הסופרים.

לרוב, היא כמעט המוצא האחרון להגשמת החלום. מרבית התהליכים הינם טכניים ותפעוליים ועם קצת יוזמה, נכונות לעבודה קשה, פתיחות לרכישת ידע חדש, ותשוקה להוצאת ספריכם לאור, תוכלו לעמוד במשימה בכבוד – כל זאת בתנאי, כמובן, שתהיו מסורים ומחויבים לתהליך מתחילתו ועד סופו.

יחד עם זאת, עליכם לדעת שאין זה תהליך קל כלל ועיקר. במסע המרתק הזה יהיה עליכם להקדיש זמן ניכר לטובת הפרויקט, לשלוט באופן מלא בתהליכים רבים מעולם זר לכם, ולהכיר היטב את שוק הספרים ואת בעלי המקצוע השונים. למעשה, מלבד היותכם אנשי ספר, עליכם להיות מנהלי פרויקט קפדניים הבקיאים מאוד בתחום. ככול שתגלו יוזמה רבה יותר, ככול שתעמיק בהבנת התהליכים הכרוכים בהוצאה לאור, ככול שתתמקצעו ותדעו לבצע בעצמכם כמה משלבי ההפקה (כן, זה בהחלט אפשרי!), כך תפיקו את המרב מהאתגר שהצבתם לעצמכם ותוכלו הן לצמצם את עלויות ההפקה והן להוציא תחת ידכם ספר איכותי וראוי.


כאמור, זו אינה משימה קלה. סופרים רבים שמתנסים לראשונה בחוויה נוטים לוותר על המאמץ בעיצומו של התהליך ופונים בשלב כזה או אחר להוצאה פרטית שתושיע אותם ותשלים עבורם את המלאכה. הם מגיעים להחלטה הזו מותשים ואובדי עצות, לאחר שכבר הוציאו במהלך הדרך סכומי כסף ניכרים מכיסם. סופרים אחרים, שלא התייאשו והגיעו עד לקו הסיום, עלולים לגלות שהמסע המפרך גזל מהם משאבים יקרים מבלי שספרם נחת בחנויות הספרים ומבלי שחוו את ההתגלות הספרותית המובטחת. מרביתם השאירו מאחור שורה ארוכה של טעויות, החמצות ועימותים מיותרים. אלה בעיקר סופרים שטעו לחשוב שכל תפקידם מסתכם בבחינת הצעות מחיר והעברת כתב היד מבעל מקצוע אחד למשנהו, עד הבאתו המיוחלת לדפוס. הם מתמקחים עם בעלי מקצוע על תעריפים, מחליפים אותם תוך ביצוע עבודה כפולה, ותורמים מעט מדי מעצמם לקידום ההוצאה לאור של ספרם.


הרי לא לשם כך ביקשתם להוציא לאור את ספרכם בהוצאה עצמית. אם אתם מעוניינים לצמצם עלויות רק באמצעות מקח וממכר עם בעלי המקצוע, עורכים, מעמדים, מעצבים ואנשי דפוס - אפיק זה של הוצאה לאור לא יטיב עם בריאותכם הנפשית ולא עם ספרכם העתיד לראות אור. רוב הסיכויים שחרף המאמצים הרבים שתשקיעו תגלו ששילמתם ביוקר - או במחיר או באיכות. את היתרון המשמעותי הטמון בהוצאה עצמית תשיגו רק אם תרכשו בכוחות עצמכם כמה מהמיומנויות הדרושות בתהליך. לא אמליץ לכם, כמובן, בשום פנים ואופן להיכנס בנעליו של העורך הלשוני ולמלא את מקומו גם אם הדבר יחסוך מכם הוצאה של אלפי שקלים. אל לכם לפלוש לטריטוריה הבלעדית שלו ולנסות לבצע בעצמכם עריכה כלשהי בטקסט גם אם אתם מורים מנוסים ללשון בתיכון וגם אם זהו ספרכם העשירי. אפילו הסופרים הגדולים ביותר אינם יכולים לחמוק מעריכה או להתפשר עליה – ודאי שלא לוותר עליה ולהחליפה בעריכה עצמית. יחד עם זאת, אין שום סיבה שסופרים מוכשרים בימנו, שהתנסו במהלך חייהם בהפעלת תוכנות מחשב למיניהם, לא יהיו מסוגלים לעמד ולעצב את ספרם בכוחות עצמם, ויסלחו לי כל המעמדים המקצועיים. תוכנת וורד ואפילו אינדיזיין המקצועית, בהחלט נגישות לקהל הרחב ומאפשרות לכם לעשות זאת בצורה טובה ומקצועית, והכי חשוב - בחינם.


באופן דומה תוכלו לחסוך מאות שקלים אם תתנסו בתוכנת הפוטושופ ותעצבו בעצמכם מודעת פרסום מזמינה לספרכם החדש או אם תקימו בכוחות עצמכם אתר אינטרנט או דף נחיתה בכל פלטפורמה חינמית הזמינה לכולם ברשת לקידום ספרכם. אלו שלבים משמעותיים בשרשרת תהליך ההוצאה לאור. אם תשכילו ללמוד לעשות כמה מהם בעצמכם, תוכלו לחסוך בעלויות ההפקה ולהגיע לתוצאה טובה יותר גם מבחינת האיכות. בעלי המקצוע עמוסים לעייפה. הם יעשו היטב את מלאכתם, אך מרביתם מוגבלים בזמן, פחות סבלניים לכל גחמה שמגיעה מצדכם ופחות גמישים לעריכת תיקונים ושינויים בלי סוף. בשלב מסוים, אפילו אם יצרתם יחסי עבודה נעימים עם בעל המקצוע, אתם עלולים לחוש חוסר נוחות מצדו כשהתערבותכם תיראה בעיניו מופרזת מדי. אני משוכנע שאם תרכשו את המיומנויות הטכניות הנחוצות, טיפולכם המסור והבלתי מוגבל בזמן בחומרים שאתם מכירים טוב יותר מכל אחד אחר, יפצה בהחלט על היעדר הניסיון.


נכון, אולי לא תרכשו את כל המיומנויות הללו בקלות ובזמן קצר, אך אם אתם לא חוששים מאתגרים וממסע ארוך, אם אתם נכונים ללמוד ולהתפתח, אם אתם יצירתיים וסבלניים, הרי שתוכלו בהחלט לצאת נשכרים מהתהליך ולעמוד במשימה בכבוד. אם בכל זאת אתם מרגישים שאתם ניצבים מול הר גבוה מדי ומבקשים להיעזר בבעל מקצוע מנוסה שיעשה עבורכם את מלאכת ההוצאה לאור כולה או את חלקה - זו גם בחירה ראויה ומושכלת. עדיף שתגיעו למסקנה הזאת מבעוד מועד ולא במעלה ההר.

הספר פרי עטי "לכתוב את החלום", המשמש כמדריך מפורט לכתיבה והוצאה לאור עשוי לסייע לכם בתהליך. במידה שתזדקקו לליווי צמוד יותר אשמח לעמוד לצדכם ולסייע – פרטים נוספים בהודעה.


Comments


bottom of page