top of page

הוצאה עצמית או ניהול פרויקט?

בעידן שבו הוצאות הספרים הגדולות נועלות את שעריהן בפני סופרים חדשים ומאפשרות הסתננות יחידים לחנויות תמורת סכומים נכבדים, רבים מהסופרים נאלצים לבחור במסלול חלופי של הוצאה עצמית - כלומר ביצוע כל תהליכי ההוצאה לאור ממש בעצמם. הם יבחרו עורך ספרותי, עורך לשוני, מעמד, גרפיקאי, בית דפוס ומפיץ ספרים. הם יקבלו הצעות מחיר, ינהלו משא ומתן, ויעבירו את טיוטת כתב היד בין בעלי המקצוע בסדר הנכון של תהליך ההוצאה לאור עד לרגע המיוחל - שלב המכירה, שגם אותו הם יישאו על כתפיהם הצנומות. אם גם אתם נמצאים בעיצומו של המסע הזה, אתם לא לבד. עד לפני שנים ספורות זו היתה יוזמה וחשיבה יצירתית של זאבים בודדים וחרוצים בשוק הספרים, אך כיום, מכורח הנסיבות, הנתיב הזה נשטף בסופרים צעירים וותיקים שמוציאים לאור את ספרם בהוצאה עצמית.


נשאלת השאלה מה תפקידכם במסע הזה?


האם כל תפקידכם הוא לנהל את הפרויקט המורכב הזה ולהעביר את כתב היד מבעל מקצוע אחד למשנהו בתהליך ההוצאה לאור? כנראה שלא. בואו נודה על האמת, לא בחרתם בדרך הזו כדי לשמש מנהלי פרויקט. המחשבה שהמסלול הזה נועד לסייע לכם לשלוט על התהליך, לקבוע מי יהיו בעלי המקצוע שיעבדו על כתב היד, להתאים את ההוצאות לתקציבכם המוגבל ולשלוט בקצב ההתקדמות המתאים לכם – המחשבה הזאת, צר לי לבשר לכם, היא מחשבה מוטעית וטוב שתכירו בה עוד לפני שאתם יוצאים לדרך. כבר לקראת סופו של התהליך תיווכחו לגלות שלא השגתם דבר, לא קיצור בלוחות הזמנים, לא צמצום עלויות ולא ספר מושקע יותר, אלא אם כן באמת זכיתם בשירותיהם של בעלי המקצוע הטובים ביותר במחירי היכרות. באופן עקרוני, אם תתנהלו כמנהלי פרויקט, תגלו מהר מאוד שיכולתם להשיג את אותה תוצאה, בהשקעה כספית זהה, באמצעות הוצאות הספרים הקטנות ובינוניות, שהיו חוסכות מכם את התהליך המפרך ואת כאב הראש הכרוך בו.


כישורי ניהול טובים לא יועילו לכם ולספריכם אם לא תתנהלו באמת כמוציאים לאור של ספריכם. מסלול ההוצאה העצמית לא יתרום כהוא זה לספריכם אם לא תהיו בקיאים מאוד בתהליך ההוצאה לאור ואם לא תלמדו לבצע ממש בעצמכם, כן בעצמכם, כמה מהשלבים בתהליך ההוצאה לאור. ככול שתעמיקו את מעורבותכם כמוציאים לאור, ככול שתתמקצעו ותלמדו לבצע באופן עצמאי כמה משלבי הפקת הספר, ככול שתתנערו מתפקיד מנהל הפרויקט ותתייחסו אל עצמכם ברצינות רבה כמוציאים לאור של ספריכם, כך תצאו נשכרים מהמסע אליו אתם יוצאים.


התהליך עלול להיות כרוך בעבודה קשה מאוד, לפחות בהתחלה – אך זכרו כי זו השקעה לטווח רחוק אם בכוונתכם לעסוק בכתיבה שנים רבות. תידרשו למשמעת עצמית, למשטר למידה סיזיפי ולתשוקה שתוביל אתכם להתפתחות מקצועית בתחומים נוספים שמעולם לא חשבתם שתשלטו בהם, אבל האמינו לי שזה אפשרי. שליטתכם המקצועית בתהליכי ההוצאה לאור אינה בהכרח תחליף לבעלי המקצוע, אך היא חיונית מאוד לעבודה מולם, לעצמאותכם וגמישותכם בתהליך. אם החלטתם להוציא ספר בהוצאה עצמית, עליכם לשאוף להתנהל ולתפקד כמו מוציאים לאור. הלוא לשם כך בחרתם במסלול ההוצאה עצמית ולשם כך אפילו עיצבתם לוגו משלכם ממש כמו הוצאת ספרים לכל דבר ועניין. לא עשיתם זאת כדי לשמש כמנהלי פרויקט. כמובן שתחום ההוצאה לאור רחב מאוד ומורכב מתתי תחומים מקצועיים רבים: עריכת לשון, עיצוב גרפי, דפוס ועוד, ועל כן נדרשים לו בעלי מקצוע מיומנים ובעלי ניסיון רב, אבל תתפלאו, הכישורים שהביאו אתכם עד הלום, יסייעו בידכם כדי להבין היטב את התהליכים הנדרשים ולהתמקצע לפחות בחלקם, אם רק תקדישו לכך את הזמן הראוי.


אלה מכם ששולטים היטב בשפה ובכללי הלשון העברית מסוגלים בהחלט להתמקצע בתחום עריכת הלשון והתוכן ולצבור ניסיון בתחום. תוכלו לרכוש את הידע או להשלים פערים באמצעות למידה עצמית, סדנה או קורס מועיל. הדבר לא בהכרח יחסוך מכם את הצורך בשכירת שירותיו של עורך לשוני או ספרותי, אך תוכלו בעבודת עריכה עצמית לשדרג את כתב היד כך שיזדקק בהמשך לעריכה קלה בלבד בעלות נמוכה יחסית.


אלה מכם שפיתחו עם השנים קשר אינטימי עם המחשב ולא נרתעים משימוש בתוכנות מחשב חדשות, מסוגלים בהחלט ללמוד לעמד את ספריכם ממש בעצמכם – כן, להמיר את קובץ הוורד שליווה אתכם חודשים ארוכים מצורתו המוכרת בפורמט A4 לקובץ בפורמט של ספר ממש כמו בחנויות הספרים. תוכלו לעשות זאת בעזרת תוכנת וורד הזמינה לכולם ואפילו בעזרת תוכנת אינדיזיין המקצועית יותר הכרוכה בתשלום. הרשת מוצפת בסרטי הדרכה בהירים ומועילים שיסייעו בידכם לעשות זאת בקלות יחסית (קובץ הסבר מפורט מופיע גם באתר זה). מרבית פעולות העימוד, וסלחו לי מעמדים יקרים, הן טכניות בעיקרן. אין סיבה שסופרים בעלי גישה למחשב לא יוכלו ללמוד לעשות זאת ממש בעצמם. אגלה לכם סוד קטן. רכישת המיומנות הזו הכרחית מאוד בתהליך ההוצאה לאור. הדבר עשוי לחסוך מכם את המרדף המציק אחר המעמד כל פעם שתבקשו ממנו בנימוס לבצע תיקון קטן בקובץ המוכן לאחר שסיים את עבודתו. מי מהסופרים אינו מכיר את תחושת חוסר הנעימות הזו גם כאשר המעמד ידידותי וזמין. למעשה, מרגע שהמעמד נועל את הקובץ ועובר ללקוח הבא, כל פנייה אליו היא בבחינת "טובה אישית" הכרוכה בהתקשרות בלתי נעימה ולעיתים גם בתוספת תשלום. כשהקובץ המעומד נמצא ברשותכם ונתון לשליטתכם המקצועית ולגמישותכם תחושו הרבה יותר רגועים. אגב, לא מדובר כאן בחיסכון משמעותי בעלויות. עלות עבודת העימוד בספרים לא מורכבים במיוחד הכוללים טקסט רץ נאמדת במאות בודדות של שקלים, אך מי שכבר הוציא לאור ספר או שניים מבין שעימוד הספר הוא לב תהליך ההוצאה לאור. המלצה שלי - לימדו לעשות זאת לבד.


אלה מכם שניחנו בדמיון מפותח וביצירתיות (מי לא מקרב הסופרים?) יכול לעצב נהדר את העטיפה לספרו. מי שכבר למד בשלב הקודם לעמד את ספרו באמצעות תוכנת אינדיזיין יידע לעצב באמצעותה גם את הגריד לעטיפה ועם קצת מאמץ והיכרות בסיסית עם פוטושופ יצליח להכין עטיפה ראויה וטובה. נכון, סביר להניח שמעצב מוכשר בוגר "שנקר" יוציא תחת ידו עבודה איכותית יותר מזו שלכם, אבל הרשו לי לצנן את התלהבותכם, מאחורי מרבית העטיפות של אלפי הספרים היוצאים לאור מדי שנה לא יושבים מעצבים גרפיים משנקר או מבצלאל, אלא גרפיקאים מוכשרים שלמדו, כפי שגם אתם יכולים ללמוד, את השימוש בתוכנות המתאימות. רגע לפני שאתם מתנפלים עלי, מעצבים יקרים, אין לי כל כוונה חלילה להפחית מחשיבותכם בתהליך ההוצאה לאור. עטיפה טובה יכולה לחולל פלאים בספר ואין ספק שלגרפיקאי תפקיד חשוב בתהליך. כל שאני מנסה לומר הוא שסופר בעל דמיון מפותח וחוש טכני סביר (כן, אלה שני דברים שהולכים יחד), יכול בהחלט להתאמץ ולרכוש מיומנויות בסיסיות ומעלה בתחום הגרפיקה. היתרונות בכך רבים. מי אם לא הסופר עצמו יידע להעביר טוב מכל אחד אחר את המסר המדויק ביותר בעטיפת הספר. וכפי שכבר אמרתי, רכישת המיומנות הזו אינה בהכרח תחליף לגרפיקאי, ועשויה לאפשר לכם להטיב עם העטיפה ולהיות גמישים בתיקונים ובתפעול בסיסי של התוכנה בשעת הצורך.אני יכול להמשיך לפרט באותו אופן את היתרונות הרבים שאני מוצא ברכישת המיומנויות הנחוצות בכל שלבי ההוצאה לאור. אך אני מניח שהעיקרון מובן. כל אחד מכם מכיר את היכולות הטמונות בו, כל אחד מכם יודע במה הוא יכול להתמקצע ולתרום. אף אחד לא מצפה שתרכשו את כל המיומנויות הדרושות להוצאה לאור. זה לא מעשי ולא נכון. אבל, עליכם להתאמץ ולגלות על פי כישוריכם אלו שלבים תוכלו לבצע בעצמכם - רק אז תוכלו להפוך ממנהלי פרויקט למוציאים לאור של ספריכם.


תמונה: Photo by Karl Pawlowicz on Unsplash

Commentaires


bottom of page